
Podle současné legislativy by se měla od příštího roku snížit sazba daně fyzických osob z patnácti na 12,5 procenta. I když to na první pohled vypadá, že by se díky této změně mohly lidem výplaty zvednout, opak je pravdou.
Spolu se snížením daně klesnou i takzvané odečitatelné položky, které ve výsledku způsobí, že zaměstnanci budou na odvodech platit ještě více než doposud. Navíc systém je nastavený tak, že snížení příjmu pocítí nejvíce lidé s nejnižšími platy.
Člověk, který bere 10 tisíc hrubého a má jedno dítě, tak přijde o 325 korun. V obdobné situaci, ale s příjmem 16 tisíc hrubého, se mu čistý výdělek sníží o 162 korun. Výrazněji si polepší lidé s vysokými platy. V případě 50 tisíc hrubého se čistá mzda zvýší téměř o jedenáct set korun.
Úřad se kaje
To, že stát na platech přilepší bohatým a ubere chudým, ministerstvo financí uznalo jako svou chybu a chce ji napravit. Sněmovně navrhlo variantu „B“. Co to znamená? Daň z příjmu zůstane jak je, na 15 procentech, a místo ní se sníží odvody sociálního pojištění o 1,5 procenta. „Přímé odvody tak budou proporcionálně sníženy všem,“ vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek.
Kdyby ministr uspěl, lidé s hrubým příjmem deset tisíc korun měsíčně, by si polepšili asi o 150 korun, lidé s dvacetitisícovým příjmem o tři sta třicet korun a třeba těm, kteří by v příštím roce brali padesát tisíc, by se čisté příjmy zvýšily o 825 korun.
Většina je proti
Návrh ale nejspíš neprojde. Proti je opozice, která daňovou reformu v podání koaličních stran kritizuje od samého základu. Nepřítelem Kalouskových novel je také poslanec za ODS Vlastimil Tlustý. „Jsem proti od začátku, takže ode mne nečekejte změnu názoru,“ řekl Deníku.
Zdroj: http://www.denik.cz/