Jaké budou od ledna platy? Rozhodnou poslanci

Praha - Lidé s nižšími příjmy budou příští rok brát ještě méně než letos, pokud poslanci ve sněmovně smetou novelu zákona o dani z příjmu. Rozhodnout by se mělo během středeční schůze parlamentu.

Ministr financí Kalousek

Ministr financí Kalousek
Autor: DENÍK/Vít Šimánek

Podle současné legislativy by se měla od příštího roku snížit sazba daně fyzických osob z patnácti na 12,5 procenta. I když to na první pohled vypadá, že by se díky této změně mohly lidem výplaty zvednout, opak je pravdou.

Měli by poslanci Kalouskův návrh podpořit? Diskutujte pod článkem.

Spolu se snížením daně klesnou i takzvané odečitatelné položky, které ve výsledku způsobí, že zaměstnanci budou na odvodech platit ještě více než doposud. Navíc systém je nastavený tak, že snížení příjmu pocítí nejvíce lidé s nejnižšími platy.

Člověk, který bere 10 tisíc hrubého a má jedno dítě, tak přijde o 325 korun. V obdobné situaci, ale s příjmem 16 tisíc hrubého, se mu čistý výdělek sníží o 162 korun. Výrazněji si polepší lidé s vysokými platy. V případě 50 tisíc hrubého se čistá mzda zvýší téměř o jedenáct set korun.

Úřad se kaje

To, že stát na platech přilepší bohatým a ubere chudým, ministerstvo financí uznalo jako svou chybu a chce ji napravit. Sněmovně navrhlo variantu „B“. Co to znamená? Daň z příjmu zůstane jak je, na 15 procentech, a místo ní se sníží odvody sociálního pojištění o 1,5 procenta. „Přímé odvody tak budou proporcionálně sníženy všem,“ vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek.

Kdyby ministr uspěl, lidé s hrubým příjmem deset tisíc korun měsíčně, by si polepšili asi o 150 korun, lidé s dvacetitisícovým příjmem o tři sta třicet korun a třeba těm, kteří by v příštím roce brali padesát tisíc, by se čisté příjmy zvýšily o 825 korun.

Většina je proti

Návrh ale nejspíš neprojde. Proti je opozice, která daňovou reformu v podání koaličních stran kritizuje od samého základu. Nepřítelem Kalouskových novel je také poslanec za ODS Vlastimil Tlustý. „Jsem proti od začátku, takže ode mne nečekejte změnu názoru,“ řekl Deníku.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/