Jakou zvolit podlahu? Nezničitelnou!

Při výběru podlahy záleží na tom, zda ji chcete do předsíně či kuchyně, kde ji čeká největší zátěž, anebo do ložnice, v níž si přece jen více odpočine. Nejvíc zkusí venku, na terase, ji bude bičovat déšť i sníh.

Co byste řekli podlaze, která hravě odolá teplotnímu rozdílu v neuvěřitelném rozmezí minus šedesát až plus sto dvacet stupňů? A k tomu na jednom metru čtverečním hravě unese 450 kilogramů? Taková podlaha skutečně existuje a už je k dostání i na českém trhu.

Jmenuje se Woodplastic, což naznačuje, že je vyráběná ze dřeva a plastu. „Slovo plast v případě tohoto materiálu není zcela přesný, protože ten je vyráběn z velmi kvalitních polymerů, přesněji z vysokotlakého polyetylenu. Důležité je, že tento materiál neobsahuje žádné toxické látky,“ upozorňuje Martin Pokorný, který je na krytinu, známou pod zkratkou WPC, odborníkem.

Podlahu lze sestavit z prken anebo z nejrůznějších kvadratických dílů, které vždy obsahují 60 procent dřevité moučky a 40 procent polymeru.

Kompozit, chcete-li umělé dřevo, které tak vznikne, je odolné nejen proti mrazu, sněhu, horku či lijáku, ale také vůči hnilobě, plísním a nehrozí mu ani sesychání.

„Pokud na něm například neštípáte dříví, je tento materiál nezničitelný. Budují se z něho mola, což naznačuje, že je určen do exteriéru. Má protiskluzovou úpravu, nehrozí u něj riziko vzniku třísek, což lze využít i u venkovních bazénů. Lze z něj ale hlavně sestavit ideální podlahu balkonů, teras, ale i zimních zahrad,“ dodává Martin Pokorný.
Rošt a nerezové klipy

Barevně tato podlahová krytina kopíruje základní tóny dřeva, zájemce si přitom může zvolit i šířku a tloušťku umělého prkna. Podlaha sestává z roštu, do něhož se zakotví nerezové klipy, které pak zacvaknou samotný podlahový profil. Tak dobře, že svrchu není vidět žádný spoj. Takto vzniklé podlahy nevyžadují vůbec žádnou impregnaci, natož nějaké natírání.

Údržba je jednoduchá – čas od času, například na jaře, se doporučuje omýt je vodou s mýdlem anebo se saponátem.

Kolik tento zázrak stojí?

V případě podlahy z dovozu se metr čtvereční pohybuje kolem 2000 korun. Krytina s totožným vlastnostmi, nikoli ale pevnými, nýbrž s dutými profily, je na našem trhu k dispozici i od tuzemského výrobce. V tomto případě metr čtvereční pořídíte přibližně za 1500 Kč.

Nezničitelností a bezproblémovou údržbou se vyznačuje rovněž podlaha z keramické dlažby. „Při výrobě keramické dlažby jsou dnes používány velmi kvalitní suroviny, které díky svému složení a vysoké teplotě při výpalu mají nejen obrovskou pevnost, ale téměř nulovou nasákavost. Díky tomu je keramická dlažba vhodná jak do exteriéru, a to i do nejnáročnějších klimatických podmínek, tak i do interiéru,“ říká Josef Kleindienst, který se v tomto oboru pohybuje řadu let.

...

celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Jitka Stuchlíková