Kolik kde proteče vody, už dávno není jedno

Důvodem dalšího zvýšení cen je především zvýšení nájemného z vodárenských sítí.

Například v rychnovském okrese je dominantním dodavatelem vody společnost Aqua Servis, i tam cena za ní stoupla. Vodné se zvýšilo z 34 na 35 korun, stočné z 33,80 na 34,80, celkem tedy metr krychlový vody oproti původním 67,90 nově stojí 69,80 korun. Nárůst tak činí 2,8 procenta.

Důvodem, byť mírného, zdražení je výše nájemného z vodárenských sítí, které společnost platí obcím coby vlastníkům infrastruktury. „Cenu nájemného tvoří čtvrtina vodného a třetina stočného. Ale běží desetiletý plán obnovy, kdy by obce tyto peníze měly vracet jako finanční prostředek na rekonstrukci, modernizaci a údržbu vodárenských sítí,“ sdělil Otomar Ešner ředitel rychnovské společnosti Aqua Servis, která obstarává vodu ve většině měst a obcí okresu celkem pro více než 52 tisíc obyvatel.

Dodavatele vody si nevyberete

Dávno pryč jsou časy, kdy se jen málokdo zabýval tím, kolik pitné vody mu „proteče“ domácností, a dokonce jsme pitnou vodou bezstarostně a vydatně hadicí kropili své zahrady. Dnes je pitná voda komodita jako každá jiná a z její ceny se nám může někdy i točit hlava. Zvlášť pak v době, kdy jsou provedeny odpočty vodoměrů v našich domácnostech a následně pak dostaneme vyúčtování.

Ceny vody, přesněji vodného a stočného, nás dnes nutí pořádně přemýšlet o tom, jak s vodou nakládat. On totiž kubík spotřebované vody opravdu něco stojí, i když cena samozřejmě není zdaleka všude stejná.

Dodavatele vody si ovšem nemůžete, pokud tedy nemáte vlastní studnu, zrovna vybírat. Nezbývá než ceny akceptovat a snažit se s vodou v domácnosti nakládat hospodárně. A nebýt lhostejný k tomu, že nám třeba kape z kohoutků nebo protéká záchod. Baterie v koupelnách i v kuchyních je třeba udržovat v pořádku, při jejich pořizování nešetřit, samozřejmostí by měly být úsporné nástavce. Investice do kvalitních baterií se určitě vyplatí a vrátí. Mnoho z nás také svádí třeba i léta nekonečný boj s toaletou. Zvlášť u starších záchodů bývá systém napouštění a splachování hodně citlivý a nespolehlivý. A protékající záchodová mísa je opravdu velký „žrout“, to už se vodoměr pořádně protáčí.

Spotřebu vody v rodině zásadně ovlivňuje způsob osobní hygieny. „Vana nebo sprcha?“ to už je málem filosofická otázka. A třeba také návyky malých dětí. „Potěšilo mě a trochu i pobavilo prohlášení mého synka, který přišel ze školky s tím, že při čistění zubů přece nemusí téct tolik vody, protože je to plýtvání a voda je hodně cenná, někde na světě ji prý vůbec nemají,“ svěřila se Deníku maminka dvou chlapců z Ústí. Ekologickou výchovu v mateřské škole ale rozhodně chválila.

Samozřejmostí ve vícečlenné domácnosti by určitě měla být úsporná myčka i pračka, na úč t ech za spotřebu vody je to rozhodně znát. Při hospodaření s vodou se zkrátka musí přemýšlet. A ušetřit se určitě dá.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz