Konec topné sezóny a pět tipů pro koupi nového plynového kotle

Konec topné sezóny je tady. Nastává ideální období pro úvahy nad možnou výměnou stávajícího plynového kotle za nový účinnější a úspornější. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik tipů pro koupi nového kotle a modernizaci topení ve vašem rodinném domě či bytě.

Pečlivě zvažte parametry nového kotle

Účinnost starších plynových kotlů se nezřídka pohybuje pouze okolo 70 %. Moderním a účinnějším plynovým kotlům proto stačí na vytopení vašeho bytu či domu o něco menší výkon. Nekupujte zbytečně silný kotel. „Parametry nového kotle je dobré konzultovat s odborníkem, měly by totiž odpovídat tepelným podmínkám vaší domácnosti. Příliš silný kotel se často spíná a nepracuje tak v ideálním a nejúspornějším režimu. Naopak slabý kotel váš dům či byt pochopitelně nevytopí,“ vysvětluje důležitost správné volby výkonu kotle Roman Švantner, produktový manažer společnosti Enbra, která se specializuje na technické zařízení budov a prodej i servis otopné techniky.

Pozor na regulaci

S výkonem plynového kotle také souvisí možnosti jeho regulace. Kvalitní kotel by měl umět pracovat s co nejvyšší účinností i při regulovaném výkonu v rozsahu 20 až 100 %. A to nebývá u levnějších zařízení běžné. Velkou část topné sezóny totiž většinou postačí topit pouze v intenzitě čtvrtiny až poloviny plného výkonu kotle, a proto je úsporný provoz kotle na nižší výkon důležitý. Obecně platí, že potřeba dobré regulace kotle narůstá hlavně v moderních novostavbách s kvalitními a dobře izolujícími stěnami a nízkou tepelnou ztrátou celého domu.


Zdroj a celý článek zde:

http://vytapeni.tzb-info.cz/zdroje-tepla/9821-konec-topne-sezony-a-pet-tipu-pro-koupi-noveho-plynoveho-kotle