Koruna pokořila historický rekord k euru, nikdo neví proč

Česká měna během středečního obchodování zdolala další historický rekord. Vůči euru se dostala až na 24,63 koruny. Proti dolaru byl před jedenáctou hodinou kurz 15,95 Kč/USD. Vyplývá to z údajů Patrie Online. Analytici však netuší, proč koruna posílila.

foto: NOVINKY/Ondřej Lazar Krynek

"Důvod ke zpevňování měny se přitom neobjevil,“ komentoval Tomáš Vlk z Patrie Online. Dodal, že z Česka žádné nové zprávy nejsou. "Na okolních středoevropských měnách sledujeme spíše tendenci k mírným ztrátám,“ dodal.

"Je to divné," přidal se analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Podle něj například další regionální měny v tomto týdnu příliš neposilovaly, nebo dokonce oslabovaly. Za výrazným posílením by tak mohl stát například jednorázový velký obchod. "Ale je to jen spekulace, skutečný důvod se zřejmě nedozvíme," uzavřel Vejmělek.

Česká měna v posledních týdnech neměla příliš velké důvody k posilování. Makroekonomická tuzemská data zveřejněná během května ukazují zpomalování tempa české ekonomiky.

Podle Vejmělka jde jen o výkyv. Nelze prý proto očekávat, že by na této úrovni zůstala česká měna delší dobu. Stejně tomu bylo i v půlce dubna, kdy se koruna dostala až na 23 korun za euro. Tehdy to však nebylo v rámci regulérního obchodování. "Bylo to mimo obchodní hodiny u nás," vysvětlil Vejmělek, proč se dubnový rekord "nepočítá".