Krize v USA zasáhla obří evropské banky

Světové úvěrové krizi začínají kromě amerických finančních institucí podléhat i významné banky na evropském kontinentu. Po nedávném pádu americké bankovní společnosti Lehman Brothers a dalších finančních firem v USA, je nyní na řadě největší britský hypoteční ústav Bradford & Bingley (B&B).

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Zatímco společnost loni v prvním pololetí hospodařila se ziskem 206 milionů liber, letos se ve stejném období propadla kvůli problémům na americkém trhu s hypotékami do ztráty 26,7 milionů liber a částečně skončí v náručí státu.

„Nedávné turbulence na světových finančních trzích dolehly i na B&B, která již nemá dostatek sil pokračovat dál v podnikání. Její investoři a věřitelé v ní ztratili důvěru. Finanční pomoc je v tomto případě nevyhnutelná,“ řekl včera pro zpravodajskou stanici BBC britský ministr financí Alistair Darling.

Její ztrátové hypotéky odkoupí za více než 50 miliard liber britská vláda. Ostatní aktiva včetně několika desítek poboček po celé Evropě získá za 612 milionů liber španělská banka Banco Santander, která je z hlediska tržní kapitalizace druhou největší bankou v Evropě.

„Vklady našich klientů jsou v současnosti v bezpečí, žádné ztráty nehrozí,“ uvádí mluvčí B&B Tony McGarahan.

Bradford & Bingley ale není jediná, která má ve Velké Británii potíže. Už v únoru v důsledku krize na finančních trzích přešla pod kontrolu státu společnost Northern Rock. Banky se ze strachu před bankrotem začínají dokonce slučovat - například pojišťovna Lloyds koupí za 12,2 miliardy liber rivala HBOS, největšího poskytovatele úvěrů na britských ostrovech.

Znárodňuje se i jinde

Stejný osud jako B&B potkal i největší belgickou bankovní společnost Fortis, jež má zastoupení také v Česku. Banka se začala potápět především poté, co před necelým rokem převzala za 24 miliard eur část v konkurenční firmě ABN Amro. Téměř ve stejnou dobu ale vypukla finanční krize a společnosti podle světových zpravodajských agentur v současnosti chybí více než osm miliard eur. Vlády zemí Beneluxu – Lucemburska, Belgie a Nizozemí – se ale včera dohodly, že do belgického gigantu napumpují 11,2 miliardy eur a v bance dohromady získají 49procentní podíl.

„Je to správný krok, důvěra v banku se musí co nejdříve obnovit,“ říká agentuře Bloomberg Corne van Zeijl, manažer holandského fondu SNS Asset Management, který vlastní akcie společnosti Fortis.

Bez finanční injekce se neobešla ani druhá největší německá hypoteční banka Hypo Real Estate. Vláda na její záchranu uvolní ze státní kasy zhruba 35 miliard eur.

Český bankovní trh zatím ohrožen není. „Tuzemské finanční instituce nejsou na mezibankovním trhu tolik závislé jako jejich zahraniční konkurenti. Narozdíl od nich mají stále více vkladů než poskytnutých úvěrů. Takový kolaps proto nehrozí,“ říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Změny přijdou nejdříve na přelomu tohoto roku, kdy očekáváme, že bankám mírně klesne zisk,“ dodává.

Autor: Jan Beneš

Zdroj: www.denik.cz