Lednové zdražení překonalo odhady

Ceny v lednu zdražily o nečekaných 7,5 procenta. Přestože se kvůli vládní reformě veřejných financí růst cen očekával, tak dramatické zdražení odborníky zaskočilo.

„Je to výrazně více než očekávala většina analytiků,“ uvedl Jiří Šimek, Analytik CITCO, Finanční trhy. Analytici v průměru očekávali růst o 6,2 procenta, ČNB prognózovala růst o 6,7 procenta. Centrání banka již včera reagovala na inflační tlaky zvýšením základní úrokové sazby o 25 bodů na 3,75 procenta.

„Jedná se o nejvyšší meziroční růst cen od listopadu 1998. Za růstem inflace stojí především růst cen potravin, bydlení a reforma veřejných financí, která přinesla zvýšení nižší sazby DPH z 5 na 9 procent, poplatky u lékaře a podobně,“ dodal Šimek.

Někteří finanční experti odhadují, že tak výrazné zdražování nepotrvá dlouho. „Struktura inflace napovídá, že růst cen má z podstatné části přechodný charakter, a že se s největší pravděpodobností nacházíme v blízkosti jeho vrcholu,“ říká Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank. „Další měsíce však teprve ukážou, do jaké míry současný prudký cenový růst ovlivní inflační očekávání a v návaznosti na to, jak rychle.

Aktuální vývoj na finančních trzích nahrává spíše možnosti výraznějšího zpomalení inflace,“ dodal Rožimberský. Růst cen bude podle něj tlačit dolů jednak rekordně silná koruna, ale také slábnoucí zahraniční i domácí poptávka.

Koruna reaguje posílením kurzu k 25,60 koruny za euro.

ZDROJ: www.denik.cz

Autor: Redakce Deníku