Léto končí, sezóna okapů začíná

Bylo by nespravedlivé tvrdit, že okapy v létě zcela zahálely. Přesto ale mají svou hlavní sezónu teprve před sebou. To, jak budou okapy schopny plnit své úkoly se ale začíná odvíjet podstatně dříve, než jen v rámci naší pravidelné údržby. Jejich úspěšnost vzdorovat nástrahám počasí a dokonale chránit stavbu začíná již v okamžiku správného výběru. Ten dokáže ovlivnit i to, jak moc se budeme muset o okapy starat.

Okapy a doplňky dům potřebuje na míru

Pro správnou funkci okapového systému je vždy důležité odpovídající dimenzování. Má-li dešťová voda bez problémů odtékat mimo dům, je nutné zvolit vhodný tvar, složení a velikost prvků. Rozměry okapů určuje velikost vaší střechy. Při navrhování odvodnění je třeba dbát nejen na správnou velikost, ale také na dostatečný počet svodů a podobně. Pomoci nám může třeba jednoduchý kalkulátor. Na stránkách www.okapyprovas.cz si s jeho pomocí můžete spočítat složení a počet jednotlivých dílů okapového systému pro svůj dům. Stačí ve čtyřech snadných krocích zadat rozměry stavby a typ okapů a získáte zcela zdarma návrh materiálu, který můžete vytisknout a odnést přímo k nejbližšímu prodejci. Jeho adresu najdete samozřejmě tamtéž.

Tip pro vás: Oceníte značný výběr. Například okapové žlaby Rainline jsou na výběr ze tří velikostí rozvinuté šířky – 125, 150 a 190 mm.

Budete sundavat okapy na zimu?

Snadno demontovatelný okapový systém je vhodný zejména v horských oblastech, kde se často využívá možnosti žlaby na zimu sundávat. Oceníte takový okapový systém, který zásluhou důmyslných spojek není třeba letovat, nebo lepit, není používat žádné speciální nářadí. Spojky mají bajonetový uzávěr a zajišťují trvale těsný spoj. Spojka obejme napojované žlaby, jejichž spoj je těsně usazen v gumové podložce a stejně jako přezka na lyžařské obuvi se pevně zacvakne. Zvolíte-li systém například LindabRainline, cena 1 m okapového žlabu začíná na 158 Kč. Ke každé velikosti žlabu pak přísluší odpovídající rozměry svodů a ostatních prvků. V sortimentu LindabRainline je široká škála žlabových háků určených pro různé způsoby uchycení žlabů a doplňky které usnadňují čištění systému.
V případě, že žlaby na zimu demontovat nechceme, nebo nemůžeme, použijeme prvek s názvem STAG, který je určen především ke zpevnění rohů a koutů, ale dá se použít také ke zpevnění žlabu a používá se ve stejném počtu jako žlabové háky. V každém případě je dobré na horách zamezit tomu, aby se žlab sesuvem sněhu deformoval. Nejjednoduší způsob jak toho lze docílit je, že se okapový žlab zapustí více pod úroveň okapové hrany, aby nestál v cestě sjíždějícímu sněhu. Další možností ochrany okapů v horských je použití protisněhových zábran z řady LindabProtectline.

Po okapu chtějte více

Dalšími praktickými doplňky okapového systému mohou být například odbočka do sudu, jistící háky, přechod do odpadu nebo prvek usnadňující vybírání nečistot. Odbočku do sudu ocení všichni zahrádkáři, kteří si díky ní zajistí plynulé doplňování zásoby odstáté vody určené pro zalévání. Přechod do odpadu ocení zase tam, kde není žádoucí, ať už z estetického, či praktického hlediska vytékání dešťové vody na povrch pozemku. Prvek usnadňující vybírání nečistot svou přednost deklaruje již ve svém názvu. Není neobvyklé, že se mohou vyskytnout i situace, kdy je potřeba klempířských výrobků na míru. Může se jednat například o nástřešní žlaby, kterých se využívá často na památkově chráněných, nebo vysokých městských budovách, nebo zábrany proti přelití žlabu, která sice ve standardní nabídce systému je, ale fantazii se meze nekladou a tak si zručný kutil může vytvořit zábranu dle svých představ. Tip pro vás: Potřebujete některé prvky nechat vyrobit na míru? V takovém případě Lindab nabízí možnost využít oboustranných plechů příslušné barvy k výrobě potřebných prvků.

Okapy, které nebudou vyžadovat vaší práci

Lindab Rainline je vyroben z ocelového plechu s povrchovou úpravou (ocel + zinek + barevná povrchová úprava HB polyester v deseti odstínech), tedy z materiálu, který nepodléhá korozi a tím pádem nevyžaduje natírání. Životnost materiálu, povrchových úprav i systému Rainline jako celku je prověřena více než padesáti roky používání v náročných klimatických podmínkách Skandinávie, odkud Lindab pochází.

Proč Lindab Rainline
  • 10 barev včetně mědi a dalších metalických odstínů
  • Všestranný pro hory i nížiny
  • Snadno smontovatelný díky systému spojek
  • Bezúdržbová povrchová úprava odolná proti korozi
  • Garantovaná 15-ti letá záruka
  • Praxe v náročných skandinávských podmínkách prověřila životnost 50 let.

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/