Lidé nemají na hypotéky. Dluží už 20 miliard

Počet úvěrů na bydlení opět roste raketovým tempem. Stejně tak ale přibývá i klientů, kteří přecenili své síly, varuje národní banka.

Na začátku to vypadá většinou takto: svobodný muž a žena, kteří uvažují o společném bydlení.

Hypotéku si bere jeden z nich. Splátky zvládají v pohodě, ani náznak problémů. Pak přichází svatba, případně narození dítěte. Žena odchází na mateřskou a ze dvou platů se rázem stává jeden, k tomu další výdaje. A přichází první problémy se splácením, které někdy vyústí až v totální platební neschopnost.

Bohužel lidí, kteří takto přestávají mít na splácení hypotéky, rapidně přibývá.

Podle aktuálních údajů České národní banky (ČNB) dosáhl objem takzvaných hypoték v selhání (úvěry, které se z různých důvodů nepodařilo splatit) historického maxima dvaceti miliard korun.

To sice vzhledem k celkovému objemu úvěrů zatím není tragédie, o dost horší je skutečnost, že počty „průšvihářů“ rostou poměrně rychle. Centrální banka proto už dopředu zvedá varovný prst.

„V závěru roku 2010 především díky aktivitám větších bank klesaly úrokové sazby u úvěrů na bydlení na úroveň 4,6% a nové hypoteční úvěry zaznamenaly meziroční zrychlení růstu,“ potvrzuje Tomáš Zimmermann z ČNB. „Tento nárůst však není zatím podložen zřetelným nárůstem v bonitě klientů,“ dodává vzápětí.

Vy ji ještě nemáte?

Získat úvěr na bydlení je teď snazší než v době krize. Například podle údajů za květen banky za tento jediný měsíc nadělily 6741 hypoték, což je rekord za poslední tři roky. Nejčastější částkou, kterou lidé žádají, je 1,6 milionu korun. Bankovní ústavy lákají na nižší úroky (už od 2,99 procenta) a klienty zaujaly i takzvané plovoucí hypotéky. Jejich úroková sazba se řídí podle hlavní sazby, kterou určuje ČNB a již rok a půl je rekordně nízko (na 0,75%). Jenže podle odhadů ekonomů půjde hlavní úroková sazba v létě nejspíš nahoru. A spolu s ní i plovoucí hypotéky, kterých už je teď 16 procent ze všech nových smluv. „Mezi novými úvěry na bydlení dominuji půjčky s fixací sazby na tři a pět let. Roste však zájem o smlouvy na úvěry s variabilní úrokovou sazbou, které mohou být pro domácnosti do budoucna rizikovější,” říká Zimmermann.

Přísně důvěrné

Pikantní je na celé záležitosti fakt, že tuzemské banky tají, kolik lidí jim nesplácí hypotéku. Zveřejňují jen celkové procento pohledávek, kam ale patří všechny úvěry, nejenom ty na bydlení. Existuje tak jen zmíněný údaj od ČNB.

Pokud se klient dostane do problémů, měl by vždy komunikovat, prioritní je pro banku dohoda. „Pokud se na nás obrátí a chtějí situaci řešit, společně hledáme taková řešení, která jim pomohou problematické období zvládnout,“ říká mluvčí České spořitelny Jan Holinka.

Banky vždy upřednostňují mimosoudní řešení, především prodloužení splátkového kalendáře. Nedobrovolná dražba nemovitosti, na kterou má banka kvůli zástavnímu právu nárok, je až tou poslední možností.

Přestože hypotéka je běh na dlouhou trať, pořád je to podle odborníků ten nejlepší způsob zadlužení. „Myslím si, že hypotéky nejsou tikající bombou. Lidé i banky jsou u nás poměrně konzervativní. Daleko více se obávám spotřebitelských úvěrů, které si lidé berou na hlouposti a jejichž životnost je kratší než doba jejich splácení,“ shrnuje analytik ze serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.


(...)


Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz