Lidé vyměnili antény, ale kanálů moc nepřibylo

Praha - V Česku končí přechod na digitální vysílání, zbývá vypnout tři velké okruhy vysílačů. Slibovaná smršť nových televizí se však nekoná.

Stejně smíšené pocity, jako má Marie Bártíková z Vysočiny, má možná více televizních diváků.

Před třemi lety si koupila novou anténu, pak dokonce i zbrusu novou televizi. Těšila se, že digitalizace v Česku, kvůli které si tisíce lidí pořídily nové „vybavení“, pořádně rozšíří nabídku programů. Titulky v novinách před čtyřmi lety přece hlásaly příchod několika zbrusu nových kanálů.

Jenže teď, na jaře 2011, je původní radost poněkud zkalená. „Chytám sice jedenáct kanálů, ale vesměs to jsou odnože starých televizí,“ říká divačka.

Při pohledu do televizního programu vlastně ani nic jiného nelze konstatovat. Původní televize si udělaly svoje „dvojky“, „trojky“ nebo „čtyřky“, ale tím to skončilo. Jediným nově vzniklým plnoformátovým kanálem de facto zůstala TV Barrandov. Ostatní televize buďto vůbec nezačaly, nebo zkrachovaly.

V propadlišti dějin

V lednu letošního roku z éteru zmizela zpravodajská televize Z1, která se profilovala jako kanál pro byznysmeny. V dubnu se pak odmlčela i TV Public.

Ta nyní vysílá hlavně přes satelit či internet. Majitelé Publicu dlužili společnosti Czech Digital Group (vlastní multiplex 3, zjednodušeně linku, na které se šíří signál) několik milionů korun, a technici ji proto odpojili.

Poslední věta by přitom mohla být i odpovědí na to, proč se u nás nakonec žádná televizní revoluce zatím nekoná. A dost možná ani nebude.

Poplatky za šíření signálu (v takzvaných multiplexech) jsou pro malé kanály smrtící. V případě TV Public se hovořilo až o 80 milionech korun ročně.

Novinkou v éteru je tak zatím jen pražská stanice TV Metropol.

„Při vzniku nového televizního kanálu není největší položkou nákup techniky, to je jednorázová investice. Ale jsou to poplatky za šíření signálu,“ vysvětluje Milan Hanuš, technický šéf televizní společnosti SatPlus. „Velké televize si mohou dovolit dotovat další kanály ze zisků toho hlavního. To malé nemohou,“ dodává.

Letos v listopadu bude několikaletý proces digitalizace vysílání v podstatě završen. Už na konci května dojde k vypínání analogu na Jihlavsku, na konci června pak skončí starý signál na několika vysílačích v Jihomoravském kraji. Pomyslné finále nastane v listopadu, kdy technici vypnou analogové vysílání hned na několika desítkách míst po celé republice. Poslední tečkou bude červen 2012, kdy vypnou poslední analog ve Zlíně.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Jan Klička