Lidem se sníží daně, rozhodli poslanci

Praha - Lidé kvůli díře v zákoně o peníze nepřijdou. Poslanci schválili snížení odvodů sociálního pojištění o 1,5 procenta. Zaměstnanci s příjmy pod dvacet tisíc korun hrubého se tak nemusí obávat, že se jim od Nového roku sníží plat.

Ministr financí Kalousek
Ministr financí Kalousek
Autor: DENÍK/Vít Šimánek

To by jim totiž hrozilo, kdyby poslanci ve sněmovně smetli návrh, který jim předložil ministr financí Miroslav Kalousek. „Kdo chce, abychom na odvodech zaplatili o něco více, ať hlasuje proti tomuto vládnímu návrhu,“ pronesl k poslancům ministr.

Podle platné legislativy se sice měla od prvního ledna snížit daň z příjmu fyzických osob z patnácti na 12,5 procenta, ale zároveň se měly snížit odečitatelné položky, což by ve svém důsledku způsobilo snížení mezd zaměstnanců se středními a nižšími příjmy. Naopak výrazně by si polepšili lidé s vysokými příjmy.

Ministerstvo otevřeně své pochybení přiznává, a proto ministr Kalousek přišel s návrhem ponechat daň tak jak je a místo toho snížit odvody sociálního pojištění. Tím se podle něho zaručí, že nižší daně budou mít všichni bez rozdílu.

Přesto, vládní návrh prošel sněmovnou jen těsnou většinou. Proti byli především sociálnědemokra­tičtí poslanci, kteří rovnou daň kritizují od prvopočátku.

„Tak nám prosím vás tady nenamlouvejte, že vám záleží na lidech se středními a nízkými příjmy,“ hřímal nad daňovou politikou vládní koalice například poslanec Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Kdyby vám na nich záleželo, tak jste jim nezvedali zdanění, nechali jste pro ně sazbu 12 a 19 procent a nedělali jste ty vaše experimenty,“ prohlásil během rozpravy.

Překvapivý byl postoj rebelujícího poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Byť se od něj očekávalo, že se připojí k opozici a návrh nepodpoří, ve výsledku se zdržel hlasování. Stejnou taktiku zvolil i celý poslanecký klub komunistů.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Vojtěch Janda