Makléři: Nabídka bytů je pořád vyšší než zájem o ně

Realitní makléři nejčastěji při hodnocení současné situace používají slovo stagnace, objevují se však i takové zprávy, které naznačují, že čas nejlevnějších nákupů je u konce. Například realitní portál Realitymix informoval, že Ostrava je jediným z velkých tuzemských měst, kde zdražují byty.

„Na začátku posledního letošního čtvrtletí je v Ostravě průměrná cena za jeden metr bytu skoro o čtyři procenta vyšší, než v polovině roku. K cenovému růstu, i když podstatně pomalejšímu (0,4 procenta), došlo ve třetím čtvrtletí ještě v Brně. Ve všech ostatních krajských městech včetně Prahy pak šly ceny bytů ve srovnání posledních dvou čtvrtletí stále směrem dolů. Vyplývá to ze statistických údajů nabídkových cen nemovitostí,“ uvádí realitní portál Realitymix.cz.

O tom, že ceny bytů v Ostravě se vyvíjejí odlišně od ostatních měst, svědčí podle Realitymix i další data. Například u nejčastěji prodávaných bytů velikosti šedesát metrů čtverečních vzrostly ceny v Ostravě od začátku roku o více než desetinu, a to je v celorepublikovém srovnání naprostá výjimka. V průměru za něj zájemce zaplatí 1,239 milionu korun. „Stále je ale bydlení v Ostravě levnější než ve většině dalších měst v České republice, nižší ceny jsou pouze v Ústí nad Labem,“ dodal ředitel portálu Realitymix.cz Jan Štěp.

Reakce makléřů

Realitní kancelář Sting změnu trendu neregistruje. „Neřekla bych, že ceny bytů v Ostravě stoupají, spíše se stále drží na stejné hladině. Dojem, že dochází ke zvyšování cen bytů, mohli lidé získat tak, že prodávající často inzerují prodej svého bytu za vyšší cenu. Ovšem stále je důležitá nabídka kupujících a ti chtějí v dnešní době koupit co nejlevněji. Proto tvrdím: jedna věc je inzerovat, druhá je začít prodávat – tady už se cena tvoří k obrazu kupujícího. Je tedy zásadní rozdíl v tom, za jakou cenu se ceny bytů inzerují, a za jakou se nakonec prodají,“ říká Alena Přikrylová, regionální manažerka RK STING v Ostravě.

Podobný názor má i další zástupkyně realitní kanceláře. Makléřka Anex reality Věra Pietrasová uvedla, že ceny bytů se v Ostravě často drží nahoře, ale neodrážejí realitu. „Pokud se prodávající rozhodne neoslovit makléře, ale spolehne se na sebe a určí cenu třeba podle toho, za kolik třeba prodává někdo v sousedství, může to vypadat, že ceny šly nahoru. „V takových případech se mu ale často nepodaří byt rychle prodat. Sleduji různé nabídky, takže vidím, že někdo třeba neprodal byt ani za půl roku, což je dost dlouhá doba,“ dodala makléřka. Podle ní se ale dá těžko mluvit o nárůstu cen bytů. „Je to spíše stagnace, navíc trvá, že stále je vyšší nabídka bytů než poptávka po nich,“ dodala makléřka.

O stagnaci v souvislosti s cenami bytů v Ostravě mluví i Petr Glogar z realitní kanceláře Trimex. „U nových bytů se navíc developeři snaží nabízet různé slevy. V porovnání se situací před rokem se novostavby prodávají trochu lépe, ale s dobou před krizí je to horší,“ doplnil Glogar.

Celý článek naleznete zde...

Autor: Iva Havlíčková

Zdroj: www.denik.cz