Malování interiéru: Barevnosti se meze nekladou

Vzpomenete si, kdy jste doma naposledy vymalovali? Že už ani nevíte, kdy to bylo? Využijte posledních teplých dní, kdy můžete nechat okno celý den otevřené, a během některého z podzimních víkendů svůj byt či dům vymalujte. Během dne tak snadno přeměníte svůj interiér k nepoznání. Již dávno totiž neplatí, že stěny musí být jen bílé. Popusťte uzdu své fantazie a vneste do svého domova nové barvy.

Malování není ale čistě estetická záležitost. Jedná se i o hygienické opatření. Proto je doporučeno vymalovat jednou za zhruba 3-4 roky. Pokud v rodině máte malé děti nebo domácího mazlíčka, neměl by být rozestup mezi malováním větší než 2 roky.

Příprava místnosti

Z místnosti, kterou budete malovat, vystěhujte nábytek, či ho alespoň zakryjte malířskou fólií. Je vhodné olepit malířskou páskou vypínače, zárubně, podlahové lišty, tuto pásku použijte také na zakrytí radiátorů. Dnešní moderní barvy jsou totiž otěruvzdorné a omyvatelné, tudíž by se znečištěný povrch velmi těžko čistil. Na zakrytí podlahy použijte zakrývací papír nebo textilní fólii, která nepropouští vodu a neklouže. Tu lze použít opakovaně.

Kvalitní podklad je základ

Klíčem k úspěchu je příprava podkladu. Pokud si pro malování zajistíte kvalitní podklad, vyhnete se v budoucnu mnoha nepříjemnostem, jako je třeba loupání barvy.

Podklad, který budete malovat, by měl být čistý, bez prachu, skvrn, nerovností a děr po hřebících nebo skobách, neměl by se loupat či drolit. Pokud se chystáte malovat novou omítku, nezabere vám její příprava na malbu tolik času. Stačí povrch zbavit prachu a aplikovat penetrační prostředek. Ten koupíte např. v hobbymarketech.

U starších stěn je třeba odstranit nánosy staré barvy. Žádoucí je to zejména v případech, kdy je na zdi více než 5 takových vrstev. Abyste je mohli ze zdí seškrábat, navlhčete je vodou a poté na ně použijte speciální malířskou škrabku. Postupujte opatrně, abyste neponičili omítku. Poté na řadu přichází penetrace, jejímž úkolem je zeď zpevnit a vytvořit podklad s nižší a rovnoměrnou savostí. Pokud se na stěnách vyskytují praskliny, rýhy a díry po hřebících, zadělejte je stěrkovací hmotou.

Nečistoty, jako například mastné skvrny, ze stěny umyjte mýdlovou vodou. Aby se mýdlo ve vodě lépe rozpustilo, můžete ho do vody nahrubo nastrouhat. K samotnému nanesení mýdlové použijte větší malířskou štětku.

Jakou barvu vybrat?

Po přípravě podkladu vás čeká to, co je na celém procesu asi to nejzábavnější – výběr barvy. Díky správně zvoleným odstínům můžete v interiéru navodit nejen tu správnou atmosféru, ale také jimi utvářet prostor. Teplé barvy působí vesele, jejich světlé tóny místnost opticky odlehčují a prostor rozšiřují. Tmavé tóny ji naopak stabilizují a zmenšují. Pozor tedy v případě stropů – pokud jsou nízké, rozhodně by na ně neměla přijít tmavá barva, místnost by působila velice nízce a vy i vaši hosté byste se v ní mohli cítit velmi stísněně.

Barvu ale nevybírejte pouze podle odstínu, zjistěte si také, na jaký povrch je která barva určena. Hlinkový nátěr je prodyšný a vhodný pro jemnější povrchy. Barvy disperzní jsou paropropusté, oděru a otěru vzdorné. Dále existují barvy speciální určené na daný povrch, protiplísňové barvy či barvy určené do koupelen. Barvy si lze buď nechat natónovat v obchodě, nebo si můžete zakoupit tónovací barvu a natónovat je podle své fantazie.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz