Města ruší hřiště.

ČR - Zbavit se chátrajících pískovišť a vybudovat síť nových, kvalitně vybavených hřišť. Obce k podobným akcím nutí především přísné normy Evropské unie.

Normy zavazují provozovatele k zajištění dostatečné bezpečnosti veřejně přístupných sportovních areálů. Na problém upozornil jako první Deník.
Z ulic Jihlavy by v první etapě projektu mělo zmizet asi dvacet, dnes už nevyhovujících, hřišť a na oplátku by mělo vyrůst deset nových. Řada dalších by měla být opravena.

„Pravidelná roční údržba hřišť je ekonomicky velice náročná,“ připustil náměstek primátora Radek Vovsík (ODS). „Pokud některé nevyužívané plochy zrušíme, můžeme ušetřené peníze investovat do míst, která rodiče s dětmi vyhledávají,“ dodal.

K jeho názoru se kloní i mnozí rodiče. „Některá pískoviště a prolézačky jsou v dezolátním stavu a nikdo je nevyužívá,“ zhodnotila maminka Ivana Pavlasová. „Nahradit je jedním pořádným hřištěm je dobrý nápad,“ míní.

Město v minulých měsících zmapovalo veškerá svá hřiště a pískoviště a rozdělila je do čtyř skupin na ta, která se ponechají, opraví, zruší a ta, která se zruší po opravě sousedních. „Návrh jsme zveřejnili na stránkách města, kde se k němu mají občané možnost vyjádřit,“ informoval Vovsík. „V několika případech jsme se už po diskuzi s obyvateli na změně návrhu dohodli,“ doplnil.

Vizí města je vybudovat síť takzvaných centrálních hřišť. Ta by měla mít podobu herního komplexu, jaký je třeba naproti Vodnímu Ráji, a měla by být dostupná do deseti minut chůze z každého domu.

Další skupinou mají být menší kmenová hřiště, která vzniknou přebudováním a doplněním hřišť stávajících.

„Jak velkorysí budeme moci při plánování hřišť být, se rozhodne při dubnovém schvalování rozpočtu,“ připustil Radek Vovsík. Rozpočet by tak počítal s pěti miliony na hřiště.

Kdyby mohly rozhodovat samy děti, měly by jasno. „Líbí se mi dřevěný hrad jako je v zoo, takový bych chtěl místo pískoviště,“ přiznal osmiletý Vojta Čížek.

Podobné problémy mají i další města

V Praze je snaha dětská hřiště spíš renovovat a rekonstruovat, než rušit. Například Praha 2 vyměnila nevyhovující vybavení za nové a hřiště oplotila. Na Jižním městě bylo původně 240 hřišť, jejich počet byl kvůli nákladům na opravy zredukován na 65 (byla rušena spíše menší). Radnice přitom s maminkami konzultovala, která hřiště zrušit a která ponechat.

Vedení osmitisícového města Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku rozhodlo, že bude rušit jedenáct z celkového počtu devatenácti dětských hřišť. Nemá totiž dostatek financí na to, aby zajistilo rekonstrukci a následnou údržbu tak, aby nedocházelo k jejich poškozování. "Budeme ale rušit hřiště, která jsou spíše neudržovanými a zpustlými plácky. Naopak rekonstrukcí projdou prostory, které jsou hojně využívány a byly postaveny nedávno. Tedy ty, které jsou relativně v dobrém stavu," uvedl starosta města Jaroslav Myška.

V Kolíně se rušilo hned několik menších hřišť, především na sídlištích. Město se rozhodlo zbudovat jedno centrální. Tato stavba by se měla realizovat letos - za 14 milionů. Zatím je k dispozici studie. V Poděbradech rušili pouze pískoviště, protože ta začala podléhat přísnému hygienickému režimu, ale netýkalo se to hřišť jako takových.

V Kladně bylo zrušeno spousta hřišť, která už nevyhovovala. Město si v tomto směru udělalo průzkum využitelnosti dětských hřišť a pořádalo na toto téma besedy s občany jednotlivých, a to i okrajových čtvrtí. Nakonec se s nimi dohodlo a některá hřiště zrušilo a jiná upravilo.

V Hradci Králové bylo v minulých letech na tři sta herních plácků. Během uplynulých čtyř let byla většina zrušena. Město si vytipovalo ty nejvyužívanější, které zrenovovalo, vybavilo novými prvky a rozšířilo právě tak, aby vyhovovaly normám EU.

Nová hřiště vznikají rovněž v městech na Orlickoústecku. Většinou ovšem i tady bývá běžná praxe - jedno nové za několik zrušených. Nově bylo zrekonstruované hřiště například ve Vysokém Mýtě u domu dětí a mládeže. „Některá pískoviště jsme již odstranili, moc jich nebylo, už nevyhovovala požadovaným standardům,“ řekl vysokomýtský starosta Martin Krejza. V samotném Ústí nad Orlicí chce radnice postavit tři nová dětská hřiště v rámci revitalizace tamních sídlišť.

Ve Zlíně fungují desítky hřišť. Nedávno město zjišťovalo, v jakém jsou stavu. Několik nevyužívaných se na základě průzkumu zrušilo. Ostatní hřiště se postupně rekonstruují.

V Olomouckém kraji už většina měst zrušila hřiště, které nevyhovují předpisům EU. Například v Prostějově radnice v roce 2006 investovala do obnovy dětských hřišť přibližně sedm milionů korun. Z původních 96 dětských hřišť a 110 samostatných pískovišť zůstalo v Prostějově 51 hřišť, která odpovídají požadavkům současné legislativy.

V Železném Brodě budou zrušena dvě dětská pískoviště. Ustoupí novým parkovacím místům. „Navíc nesplňují nové normy Evropské unie,“ uvedl Václav Horáček, starosta Železného Brodu. V blízkosti místa se nachází moderní dětské hřiště.

V Liberci se v nejbližší době žádná dětská hřiště rušit nebudou a ani se takové rušení neplánuje. "Všechna hřiště procházejí pravidelnými audity," komentoval mluvčí libereckého magistrátu Martin Korych.

„V České Lípě nepočítáme s tím, že bychom dětská hřiště rušili,“ řekla mluvčí městského úřadu Kateřina Amrichová. Hřiště u škol se průběžně upravují, pískoviště vyhovují normám EU.

Na lounsku se žádné hřiště kvůli EU nerušilo. Spíše města a obce investují do modernizace. Například v Lounech opravili v loňském roce dvě hřiště. Jedno úplné nové vzniklo v parku v Zahradním městě. Postupně projdou modernizací všechny dětské koutky ve městě.

Most ruší desítky dětských hřišť ve městě, chce mít jen několik dobře vybavených, hlídaných a bezpečných centrálních. Lidem ze sídlišť se to moc nelíbí.

V Chomutově se nevyhovující hřiště rušila už dávno, staví se místo nich nová (za poslední tři roky asi čtyři), hlavně na velkých sídlištích.

V Teplicích hřiště opravují. Některá nevyhovují současným předpisům. Například za rekonstrukci a modernizaci dětského hřiště v zámeckém parku u opiček město zaplatilo přes milion dvě stě tisíc korun. Hřiště je oproti dřívějšku oploceno a má pevný denní režim. Nesmí se na něm kouřit a venčit psi. "Nechali jsme odstranit původní dřevěné prvky, které už nevyhovovaly evropským bezpečnostním normám," okomentovala při opětovném otevření hřiště důvod změny atrakcí pro děti Milena Gartnerová z teplického magistrátu.

Studii, která mapuje pískoviště v nejlidnatějším ostravském městském obvodu Jih (přes 100 tisíc obyvatel) nechala loni zpracovat místní radnice. Vystavila ji pak v Kulturním domě K-Trio. Rodiče dětí se k ní mohli vyjádřit a rozhodnout, která pískoviště zůstanou v obvodu zachována, a která ne.
„Z více než šesti stovek současných pískovišť jsme navrhli asi sto sedmdesát míst, která by stála za to opravit a dále udržovat. Smyslem akce bylo snížit počet pískovišť v obvodu, z nichž mnohá jsou v nevyhovujícím stavu nebo dlouhodobě nevyužívaná.,“ uvedl místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS). V části Hrabůvka se i díky této studii a aktivitě místních maminek začalo stavět jedno nové moderní dětské hřiště s lanovým centrem, houpačkami, kolotočemi a dalšími atrakcemi za 1,3 miliony korun.

Z původních 75 hřišť v Táboře zbylo 46. Teď už se žádná rušit nebudou. Dvě z toho se právě rekonstruují a pak čeká oprava dalších šest hřišť – do konce roku z nich by měla být opravena tři a ta zbylá v příštím roce. Ani na jednom však už nejsou nebezpečné prvky. „Ty jsme již odstranili a při rekonstrukcích prvky už jen doplňujeme,“ řekla referentka táborské radnice Alena Čítková.

Dětská hřiště v Třeboni prošla revizí na začátku listopadu minulého roku. Zjistila neshody s požadavky platných norem u hřiště mezi panelovými domy v Táboritské ulici. Protože je v blízkosti hřiště nové, rozhodlo se město nevyhovující herní soustavu zrušit. Požadavkům nevyhovělo ani hřiště v Komenského sadech, které je ale velmi oblíbené. Proto se rada města rozhodla pořídit na toto místo novou certifikovanou herní soustavu.

Ve Volyni z hlediska bezpečnosti nevyhovuje hřiště pod mateřskou školkou. Inspekce nařídila většinou houpaček odstranit. Město se snaží sehnat dotace, aby mohlo dětský plácek obnovit.

V Plzni ruší menší hřiště a pískoviště, kde je problém s kontrolou. Nahradí je naopak hřiště větší (tzn. že například místo šesti jsou teď v městském obvodě dvě), která jsou moderní a odpovídají normám.
 
Autor: Zpravodajové deníku