Na koupi bytu se nyní dají ušetřit až statisíce korun

Praha - Prodejci nových bytů kompletně mění strategii. V době ekonomické recese se začínají předhánět v poskytování slev, a to i přesto, že ještě nedávno zmínky o redukci cen razantně odmítali.

Například developerská firma FINEP přišla s nabídkou, díky které se dá ušetřit až jeden milion. Zákazník se ale musí smířit s tím, že si pořídí byt s nedodělky. „V případě nedostatku peněz je vhodnější investovat do kvalitní stavby a lokality a vnitřní vybavení řešit postupně,“ vysvětluje obchodní ředitel FINEP Vladimír Zuzák.

Ceny dramaticky snižují i další. Ekospol tak například minulý měsíc snížil o téměř půl milionu korun cenu některých bytů v Praze-Kyjích. Společnost se navíc snaží nalákat kupce speciálním bonusem: pokud zákazník najde levnější byt v dané lokalitě, firma cenu dorovná a poskytne další padesátitisícovou slevu. Ekospol se zároveň rozhodl soustředit se na nabízení nejlevnějších bytů v lokalitě. „Byty, které nebudou v danou dobu nejlevnější, stavět nebudeme,“ říká generální ředitel společnosti Evžen Korec.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Michaela Červená

Slevy až o 23 procent nabízí při koupi nových bytů v Klecanech u Prahy také společnost MEXX Reality. „V současné fázi projektu prodáváme 83 bytů. Slevy platí pro prvních třicet prodaných bytových jednotek. V plné polovině případů je cena snížena o 23 procent, u dalších startují slevy na sedmi procentech,“ vypočítává šéf developerského oddělení MEXX Reality Ondřej Soukup. Podle něj tak lze ušetřit až sedm set tisíc korun.

Skanska pak nabízí až roční úhradu hypotéky těm zákazníkům, kteří uzavřou rezervační a poté i kupní smlouvu do 30. dubna. Podmínkou je výše splátky do sta tisíc korun a hypotéka u vybraných bank. Těm ostatním pak Skanska nabízí speciální šek na klientské změny nebo na kuchyňskou linku.
Central Group se snaží zákazníky přitáhnout na nové auto jako dárek ke každému bytu či domu. Typ nabízeného vozu se liší v závislosti na koupené nemovitosti. I tato nabídka končí 30. dubna, řadu podobných akcí však developeři už dříve prodloužili.

Některé realitní firmy se naopak rozhodly momentální nejisté období spíše v klidu přečkat a plánované projekty odložit. Ještě počátkem roku například nabízela automobil Mercedes k rodinným domům v Praze-Březiněvsi také CPI Group, avšak tento projekt je už kompletně vyprodaný či rezervovaný. Další projekty firma pozastavila. „Jediný další projekt v realizaci je aktuálně rezidenční dům Na Výši, který je ovšem určen movité klientele a strategie jeho prodeje i podpory je zcela odlišná,“ uvedla mluvčí CPI Group Michaela Winklerová.

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Martin Dohnal