Na teple můžete ušetřit tisíce korun

Chcete jet na dovolenou k moři nebo si koupit novou televizi a marně hledáte skryté finanční zdroje? Zkuste se podívat na to, jak topíte. Hlavně v panelových domech jsou totiž lidé zvyklí topit jako za ´starých´časů a chodit v trenýrkách.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Vít Šimánek

Přitom si lidé neuvědomují, že ročně protopí o deset tisíc korun víc než starostlivější soused ve stejně velkém bytě.

„Za minulý rok jsem protopil 2550 korun,“ prozrazuje Jaroslav, majitel doubraveckého bytu 2+1 o velikosti 57 metrů čtverečních. Za stejné období utratila sousedka bydlící nad ním přesně o 10 tisíc korun víc. Podmínky mají oba stejné: bydlí ve stejně velkých zateplených bytech s plastovými okny. „Dáváme jen pozor, abychom zbytečně netopili v místnostech, které nepoužíváme, a nepřetápěli v obýváku,“ prozrazuje jednoduchý recept na úsporu majitel bytu . „Nejsme ale žádní blázni, kteří chodí po bytě v rukavicích a čepici,“ upozornuje ještě s tím, že v obývacím pokoji mají nastavenou teplotu na 23 stupňů Celsia.

Desetitisícový rozdíl může být způsoben i tím, že méně šetrnější majitelé mají regulační kohout zapnutý na ´pětku´, tedy naplno. „V tu chvíli už to není ale regulace, topení vytápí místnost i kdyby v něm bylo třeba 40 stupňů,“ prozrazuje majitel.

Kromě péče o kohouty a pravidelné kontroly místností je pochopitelně důležité i zateplení domu a instalace plastových oken. „Díky tomu jsme ušetřili oproti předchozímu roku, kdy jsme už ještě neměli zateplení, 1076 korun, rok předtím jsme platili téměř trojnásobek této částky. Přitom se cena za teplo každoročně navyšuje,“ připomíná ještě majitel bytu.
Firma, která provádí zateplování domů, avizuje velké úspory.

„Jen při instalaci plastových oken ušetří lidé za teplo 12 až 15 procent, při kompletním zateplení 35 až 40 procent,“ vysvětluje jednatel firmy WINN EURO Bohumil Zahradník.

Jeden z doubraveckých domů v ulici Na Dlouhých například protopil celkově za rok 2006 před zateplením 185 350 korun, v roce 2007 už klesla spotřeba na 134 082 korun. Úvahy o tom, že by teplárna kvůli klesající spotřebě zvyšovala ceny tepla pro domácnosti, protože náklady na výrobu jsou stále stejné, popírá generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. „Kdybychom byli klasickou výtopnou, je možné, že by se to na ceně odrazilo. My ale za ušetřené teplo vyrábíme elektrickou energii, proto se zateplování domů a klesající spotřeba do cen nepromítne,“ říká Drápela.

Cenu tepla tak ovlivní především zvyšující se cena hnědého uhlí, konkrétní sazbu na rok 2009 oznámí teplárna na přelomu listopadu a prosince. Plzeňské teplo je v rámci republiky stále velmi levné. Teplárny v republice nabízely gigajoul v průměru za 470 korun, lidé v Plzni nakupovali jednotku tepla za 346 korun.

Autor: Evžen Zavadil

Zdroj: www.denik.cz