Nabídka bytů převyšuje poptávku, ceny stagnují

Nabídka nájemních bytů u realitních kanceláří na jihu Čech převyšuje poptávku. Ceny nájmů podle makléřů stagnují, u větších bytů budou spíše klesat.

Zájem je stále o menší byty, nejlépe v novostavbách. Cenové nůžky mezi malometrážními a nadrozměrnými byty se pomalu zavírají. Byty s výměrou nad 100 metrů se na trhu těžko uplatňují, klesá zájem o bydlení v panelácích. Stále chybějí nové malometrážní byty v nadstandardní kvalitě, řekli ČTK zástupci oslovených realitních kanceláří.

Zájemci o byty seženou levněji nájemní byt ve výběrových řízeních měst než u realitních kanceláří. Podle makléřů nájemník měsíčně za metr čtvereční plochy bytu 2+1 v centru Budějovic zaplatí 68, ale také 150 korun. Většina okresních měst nájem letos nezdražila, pohybuje se od 50 do 57 korun. V krajském městě se cena bytů první kategorie od ledna zvýšila o 15,6 procenta na 66 korun za metr čtvereční měsíčně.
Českobudějovická Správa domů s.r.o. pro město spravuje 1800 bytů (před privatizací jich bývalo na 15.000), z toho regulované nájemné je v 80 procentech z nich. Společnost navíc poskytuje služby soukromým vlastníkům, tedy společenstvím vlastníků, malým bytovým družstvům a dalším právnickým i fyzickým osobám. Těm spravuje na 6500 bytů.

Sociální byty s regulovaným nájemným města může nájemce získat na doporučení bytové komise rady města, další jsou přidělovány na základě výběrového řízení nejvyšší nabídce. "O velké byty nad 100 metrů čtverečních není zájem. Máme problém je pronajmout a udržet v nich nájemníky. Naopak u garsonek a bytů 1+1 do 50 metrů cena v aukci stoupne z vyvolávací i na 100 korun za metr čtvereční," řekl ČTK jednatel společnosti Ladislav Volf.

Zájem je o menší byty

Soukromí vlastníci podle něj byty do 50 metrů v centru Českých Budějovic pronajímají za 6500 až 7000 měsíčně, na sídlišti za asi 5500 korun. Nájem u malých bytů je pak na stejné úrovni jako u nadrozměrných bytů. "Ceny nájemného stagnují, vývoj směřuje k udržení cen na hranici kolem 70 Kč za metr," míní Volf.

O vyšších cenách mluví majitel českobudějovické realitní kanceláře Re/Max Miroslav Hodina. Průměrné tržní nájemné v centru Českých Budějovic se podle něj pohybuje kolem 120 korun za metr čtvereční. Menší byty klientů společnosti pronajímá prakticky obratem.

Co se prodejů týče, byl podle něj leden pro Re/Max nejlepší za posledních šest let. "Řada lidí kvůli situaci na akciovém trhu stáhla peníze z akcií a investovala do nákupu nemovitostí, byty následně pronajímají, takže bytů je v nabídce rozhodně více než před dvěma třemi roky," řekl Hodina ČTK. Investoři také více než v minulosti platí hotově, nevyužívají úvěr. "Předloni každá osmá až desátá transakce byla převodem, dnes každá čtvrtá. Lidi peníze mají a trhu s nemovitostmi věří," dodal.

Lidé narození v 70. letech už mají podle Hodiny byty nakoupené a přichází další generace, která investuje do nových malometrážních bytů o velikosti 40 až 60 metrů čtverečních.

V Jihočeském kraji bylo podle statistiků loni dokončeno 367 bytů v bytových domech, zahájena byla výstavba dalších 627 bytů. Počty zahájených bytů v bytových domech vzrostly o třetinu, dokončených bytů v bytovkách je meziročně dvakrát více.

Ceny pronájmů ve městě jednotlivých realitních kanceláří se výrazně liší. Podle Michala Frömela z AZ-Rea se ceny bytů v centru Budějovic pronajímají za 150 korun, podle Martina Holendy ze Stavinvest Reality za 100 korun a podle makléřky Century 21 Stejskal Věry Gruntové nájemník za byt v centru zaplatí 65 až 68 korun.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: ČTK