Některá sídliště jsou časovanou bombou. Vládnou jim gangy

Jirkov, Chomutov - Člověk v tísni se pustil do mapování života mladých. Ve spolupráci s městy chce zlepšit kvalitu jejich života.

Jirkovská a chomutovská sídliště jsou s tím, co nabízejí dětem a mladým lidem nebezpečnou časovanou bombou. Mezi paneláky chybí hřiště pro náctileté, potloukají se tam drogoví dealeři a gangy, které si ostře střeží svá teritoria.

„Podle mě ta časovaná bomba se všemi těmi drogami a gangováním už dávno vybuchla,“ míní ředitel chomutovské pobočky Člověk v tísni Miroslav Koranda. „Mohlo by se to ale zvrhnout v něco ještě horšího a proto jsme si řekli, ´něco s tím uděláme´“.

Otázky na ulici

Spolu s dalšími terénními pracovníky se pustili do rozsáhlého průzkumu v rámci projektu Mezi panely. Zabral celý rok. Zjišťovali v něm, co si myslí a co by ráda změnila sídlištní mládež. Oslovili více než tři sta dětí základních a středních škol a každé zpovídali alespoň dvacet minut. Část dotazování probíhala i na kameru, díky čemuž by mohl vzniknout dokument. Člověk v tísni už materiál nabídl České televizi.

Výsledek dotazování? Jen pětina mladých je spokojena s tím jak a kde žije. „Obecně se dá říct, že děti v Jirkově jsou naladěni optimističtěji než v Chomutově. Tam vládne velmi silná skepse a nevíra, že se něco zlepší,“ zkonstatoval Koranda.

Dětem na všech sídlištích nejvíce chybí hřiště, kde by se mohly vyžít a cítit se přitom v bezpečí. Jedná se jim o místo, kde jsou lavičky, aby se tam mohly scházet a posedět, nebo si zahrát s míčem.

Vadí jim vandalismus, kriminalita a neustálá přítomnost drog. „Řada děti uvedla, že už jim někdo drogy nabízel,“ poznamenala terénní pracovnice Tereza Zemanová, která se na průzkumu velkou měrou podílela. „Je tu obrovská dostupnost.“ I proto mají dnešní děti na rozdíl od předchozí generace dost specifický typ znalostí. Poznají, kdo je feťák a podle čichu údajně rozeznávají, kde je dealer.

Stínadla na Písečné

Protože děti nemají vyžití podle svého gusta, tvoří gangy a vybíjejí se po svém. „Je to jako v Rychlých šípech. Jedni nepustí druhé k sobě. Na Písečné je to až na nože,“ nastínil Koranda. Proto pracovníci Člověka v tísni uvažují o sportovním klání mezi těmito gangy, které mají stejně prvotní vůli se utkat. Tentokrát by to bylo ale na sportovní úrovni.

Nápadů by mohlo být daleko víc. Měly by se na nich podílet přímo děti z ulice. Aby se daly uskutečnit, rozhodl se Člověk v tísni pro roli prostředníka mezi nimi a oběma městy, která mohou finančně pomoci. Pracovníci Člověka v tísni se už sešli se skupinou mladých, aby jejich nápady probrali a podobné schůzky budou pokračovat. Například se zástupci jirkovské hip hopové scény a s umělci z ulice, jako jsou sprejeři a fotografové.

S životem na sídlištích mají pomoci také aktivity Agentury pro sociální začleňování, která působí v Chomutově a od března i v Jirkově.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Miroslava Šebestová