Novinky.cz: Dotace na bydlení definitivně minulostí, Jankovský slibuje zvýhodněné úvěry

Státní podpora bydlení se nyní zásadně změní. Dotace do této sféry už nejsou možné, nebo jen v minimální míře, protože se vyčerpaly zdroje, a stát musí přejít na jiné tzv. revolvingové nástroje, například zvýhodněné úvěry a záruky. Zprávu ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV)ze semináře o návrhu nové koncepce bydlení uveřejnil server Novinky.cz.

"Návrh připravil Státní fond rozvoje bydlení, v jehož čele Jankovský stojí, ve spolupráci s MMR a zástupci profesních svazů a organizací a bude předložen ke schválení vládě.

Podle ministra však nedostatek peněz nemůže znamenat menší péči státu o tuto oblast.

„Bydlení je prioritou v každé době,“ uvedl s tím, že stát musí jak přizpůsobit programy, tak hledat další možné zdroje peněz.

Opravy a renovace domů se osvědčily

Z návrhu například vyplývá, že skončí preference vlastnického bydlení a více bude podporováno nájemní bydlení, například výstavba nájemních bytů pro osamělé seniory, rodiče samoživitele a jiné sociálně a zdravotně ohrožené lidi.

Důraz bude kladen na opravy a renovace domů. Jednak za účelem snižování jejich energetické náročnosti, což by se mělo příznivě projevit na nákladech rodin na bydlení. Jednak je cílem snížení velké zanedbanosti bytového fondu v Česku.

Příkladem velké účinnosti je program Panel, do něhož stát vložil od roku 2001 celkem 12 miliard korun a vlastníci bytů se sami zapojili částkou 60 miliard korun. Opraveno bylo tímto způsobem 360 tisíc bytů.

Větší podpora by měla směřovat revitalizaci sídlišť, zejména na dobudování jejich infrastruktury." uvedl dále server.

Celý článek naleznete zde...