Nový bazén či skleník? Půjde to i bez povolení

Altánek, skleník nebo třeba bazén. Když stavitel splní zákonné podmínky, třeba maximální plochu či odstup od hranic pozemku, budou se moci postavit bez zdlouhavého povolování úřadů. Už za dva měsíce totiž vstoupí v platnost novela stavebního zákona, která výrazně zrychluje některé typy řízení.

Snadněji půjde stavět především malé, například zahradní objekty. Zákon však umožní i zrychlení pro větší stavby, jako jsou třeba veřejné stavby vodovodů, osvětlení či plynu. Také by se měla zjednodušit stavba silnic. Kromě jiného totiž nový zákon povolí v některých případech sloučit územní řízení s procesem EIA (posuzování dopadů stavby na životní prostředí). Nyní oba procesy trvají až několik let, od ledna by se to v některých případech mohlo stihnout i za tři měsíce. To je však teorie, protože nový zákon také rozšiřuje možnosti, ke kterým se lidé mohou vyjadřovat v rámci územního plánování, což kritizovaly například některé developerské společnosti.

Změna po 
dvaceti letech

Jenže zákon bude mít pro běžného občana-stavitele i úskalí. Zvyšují se totiž některé správní poplatky za stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) tvrdí, že to nedělá rádo, ale ceník se neměnil už hodně dlouho. „K poslední změně poplatků došlo 
v roce 1992," upřesňuje Jana Jabůrková z MMR.

Nejvýrazněji zdraží stavební povolení na rodinné domy . Ze 300 korun na pět tisíc korun. Stejně tak například vydávání různých výjimek při územním rozhodování nově vyjde také na pět tisíc korun.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Jan Klička