Nový byt: raději počkejte do jara

Chcete si koupit byt pod stromeček? Pokud vám zrovna nesněží na hlavu, tak s tím raději počkejte na jaro. Banky prý budou vstřícnější a přijdou s levnějšími úvěry. Říkají to alespoň někteří experti na trh s nemovitostmi. Počkat se prý vyplatí i přesto, že ceny bytů za poslední měsíce zlevnily o další tisíce.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Například podle serveru realitycechy.cz se průměrný byt ještě v létě prodával za dva miliony a dvaačtyřicet tisíc korun. Na sklonku roku už klesl pod dvoumilionovou hranici, a to asi o padesát tisíc. Sečteno podtrženo, ten, kdo si počkal do prosince, ušetřil nějakých sto tisíc, což určitě není malá částka.

Počkat ještě měsíc nebo dva

Byť ceny už asi příliš klesat nebudou, časy výhodných nákupů mají teprve ještě přijít. Postarat se o to mají banky, které by mohly zlevnit úvěry.
„Kdybych viděl nabídku, která by mě vzala za srdce, byla by v mnou vyhlídnuté lokalitě a za přiměřené peníze, asi bych neváhal a koupil.

Nerozhodnutým však radím spíše počkat měsíc či dva,“ potvrzuje Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje zmiňovaný server realityčechy.cz. Podle něho se do ceny úvěrů s největší pravděpodobností projeví rekordně nízká úroková sazba České národní banky, která je pouhopouhé procento. Úročení hypoték se přitom pohybuje okolo pěti a půl procenta.

Banky by navíc mohly poněkud změkčit přísná pravidla pro udělování úvěrů. Toby znamenalo, že na ně dosáhne mnohem více lidí než dnes.
Jakési otevření stavidel již připustila ING Bank. Její generální ředitel Rolf – Jan Zweep v rozhovoru pro Deník uvedl: „Nyní je situace zcela odlišná, na přelomu srpna a září došlo ke zlomu. Dospěli jsme k závěru, že už není důvod být tak restriktivní.“

Pozor na triky developerů

Vánoční svátky ale nenechaly chladnými ani developery. Někteří z nich se rozhodli zlevnit a poměrně výrazně. Například společnost Finep na všechny nabízené byty poskytuje slevu 9,9 procenta. „Zájem o zlevněné byty je. Nejvíce jdou na odbyt ty menší typu 2+kk,“ uvedla mluvčí Finepu Petra Kopecká.
Finep není rozhodně jediný, který má ve svém portfoliu zvýhodněné vánoční nabídky. I když mohou být lákavé, experti přesto zájemcům doporučují, aby byli opatrní a ceny srovnávali s konkurencí. V některých případech se totiž může jednat o pouhý marketingový trik.

CENY BYTŮ srpen/prosinec

Most     -603 tis./511 tis.
Louny   -780 tis./686 tis.
Bruntál  -1019 tis./881 tis.
Tábor     -1213 tis./1103 tis.
Náchod  -1499 tis./1235 tis.
Vyškov  -1355 tis./1255 tis.