O sádrových omítkách hovoříme stále častěji

Sádra je jeden z nejstarších stavebních materiálů vůbec, již tisíciletí je ceněna pro své vlastnosti v bydlení. Sádrové omítky jsou univerzální podklad, lze je použít pro strop, kuchyň, koupelnu i sklep. Sádrové omítky mají stejnou pH hodnotu jako lidská kůže, což platí i pro difuzi vodních par. Jsou schopny vytvořit "prima klima" v místnosti díky velkým vzduchovým pórům. Nadměrná vlhkost je vstřebána a uložena, v případě potřeby je opět "oddýchána" a výsledkem je stabilní příjemné klima místností. Dalčí předností je snadná aplikace s řadou možností.

Sádrová omítka na řadu způsobů

Sádrová omítka urychlí stavbu 2 až 3 krát. V průměrných stavebních podmínkách potřebuje na vyschnutí cca 10 až 14 dní (omítky s cementem až 28 dní). Vytvoří nejen obdivuhodný kletovaný - hlazený povrch, ale i hrubou strukturu kamínků nebo zajímavých povrchů. Je předurčena jako podklad pro nátěr, tapety, lepení atd. Sádrové hlazené omítky jsou navíc oproti štukovým dokonale opravitelné. Také snadno a rychle absorbují teplo. Byl zjištěn vzájemný poměr mezi teplotou stěn a vnitřního prostoru místnosti. Je-li tento vztah v rovnováze, je pro člověka v dané místnosti nejpřijatelněji. To splňují Knauf sádrové omítky se součinitelem tepelné vodivosti = 0,25 až 0,35 W/mK. Udržují vysoké pohodlí v interiéru a ještě ušetří energii.

Jak upravit podklad

Před aplikací omítek ve většině případů nevyžadují podklady speciální úpravy, výjimkou jsou nesavé (hladké nejčastěji prefabrikované betony) nebo naopak vysoce nasákavé podklady (pórobeton). V prvním případě je třeba opatřit podklad prostředky, které zvyšují přilnavost (Knauf Betokontakt - neředěný), ve druhém prostředky snižující nasákavost (Knauf Grundiermittel, nebo Aufberennsperre - ředění 1 / 3 s vodou). Podklad musí mít minimálně +50C (t. j. teplota vzduchu cca 100C), jinak dochází k nedostatečné krystalizaci omítky, snížení její pevnosti i přídržnosti.
Sádrové omítky lze obkládat keramickými obklady, malovat (kromě silikátových barev), tapetovat i natahovat šlechtěnými omítkami. Pod obklad nebo tapetu je třeba použít penetraci Knauf Tiefengrung. Proti ostřikující vodě lze omítku chránit Knauf Flächendichtem.

Věděli jste?

Chemický vzorec CaSO4 x 2 H2O znamená, že v krystalové skladbě jsou uloženy dvě molekuly vody. Při teplotním zatížení se toto množství uvolňuje jako "hasící" část, uvolní se vodní pára, která zabrání vzniku požáru jako parní stěna.

Ruční sádrové omítky Knauf a jejich zpracování

Při ručním zpracování sádrových omítek Knauf vynikne také jejich vysoká přilnavost a případná snadná možnost opravy. To je v domácím i průmyslovém použití velmi důležitá a praktická vlastnost. Postup ruční aplikace sádrové omítky je velmi jednoduchý.
Příprava spočívá v rozmíchání směsi lžící nebo míchacím nástavcem na vrtačce. Sádrová omítka se následně na stěnu nahází nebo natáhne – vtlačí hladítkem. Ihned po nanesení se provede její první stažení latí. Následuje srovnání do roviny a po částečném ztuhnutí se definitivně dorovná. Omítnutá stěna se na závěr rozfilcuje pěnovým hladítkem nebo se vyhladí, případně se provede jiná finální úprava povrchu.

 

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/