Očekávané zvýšení DPH opět zvýší ceny nových bytů

Ministr financí Janota v minulých dnech představil plán na snížení rozpočtového deficitu, jehož jednou položkou je zvýšení sazeb DPH. V současné době je na nové byty, splňující definici sociálního bydlení (byty do 120m2 podlahové plochy včetně příslušenství), uplatňována snížená 9% sazba DPH. Návrh ministra Janoty na zvýšení této snížené sazby na 11 % bude pro kupující znamenat navýšení konečné ceny bytů o desetitisíce až statice korun. Současné ceny bytů jsou na pomyslném dně a málokterý developer najde další prostor pro snížení ceny. Naopak, podle posledních statistik došlo k mírnému zvýšení cen bytů nejen v ČR ale i v sousedním Německu, Francii a Anglii.

V současné době je na nové byty, splňující definici sociálního bydlení (byty do 120m2 podlahové plochy včetně příslušenství), uplatňována snížená 9% sazba DPH. Návrh ministra Janoty na zvýšení této snížené sazby na 11 % bude pro kupující znamenat navýšení konečné ceny bytů o desetitisíce až statice korun. Současné ceny bytů jsou na pomyslném dně a málokterý developer najde další prostor pro snížení ceny. Naopak, podle posledních statistik došlo k mírnému zvýšení cen bytů nejen v ČR ale i v sousedním Německu, Francii a Anglii.

Co nás čeká?

Navíc díky propadu nově zahajovaných staveb, u bytů o 27%, hrozí reálný nedostatek nových bytů na trhu v průběhu příštího roku. „Pokud by návrh ministra Janoty byl přijat, nedostatek nových bytů na trhu by se ještě urychlil. Došlo by totiž k obdobné situaci jako koncem roku 2007, kdy díky očekávanému zvýšení sazby DPH od ledna 2008 došlo ve druhém pololetí roku 2007 k několika násobnému zvýšení počtu uzavíraných kupních smluv,“ tvrdí generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Někteří političtí analytici nepovažují přijetí toho návrhu vzhledem k termínu předčasných voleb za reálné. Nicméně, zvýšení sazeb DPH se jeví jako nevyhnutelné pro udržení nižšího rozpočtového deficitu.

Podle vyjádření ředitele sektoru prodeje nemovitostí Ekospol a.s. Karla Zemana i v případě zvýšení sazeb DPH zůstane Ekospol a.s. u dosavadní strategie nabídnout klientům nejlepší poměr kvality a ceny nových bytů se zárukou nejnižší ceny.Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/