Od ledna budou povinné energetické průkazy budov

Stát si od ledna víc pohlídá, aby všechny nově budované stavby a větší domy, které se mají rekonstruovat, nebyly žrouty energie. Všechny tyto stavby totiž budou muset mít od tohoto termínu jako součást projektové dokumentace tzv. průkazy energetické náročnosti budov.

K zateplení obytných domů s podlahovou plochou nad tisíc metrů čtverečních bude od ledna zapotřebí průkaz energetické náročnosti budovy. foto: Štěpán Luťanský, Právo

Na jejich základě bude moci stavební úřad v krajním případě stavbu i odmítnout s poukazem, že nesplňuje z technického hlediska dnešní normy. Vyplývá to z novely Zákona o hospodaření energií, vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu.

Štítky budou s písmenným označením jako u pračky

Energetický posudek budovy vypracuje na základě žádosti stavebníka či jeho projektanta energetický auditor. Ten mimo jiné projekt novostavby či rekonstrukce většího domu ocení písmeny A až G, jak jsme již zvyklí při označování některých spotřebních výrobků, jako jsou pračky, ledničky, myčky nádobí, žárovky apod.

Současně dá doporučení, co by se na projektu mělo zlepšit. Dostane-li projekt při hodnocení písmena D až G a investor stavby na to nezareaguje jeho vylepšením, bude to znamenat, že je z technického hlediska nevyhovující a stavební úřad k němu nesmí dát souhlas.

 

Celý článek naleznete http://www.novinky.cz/

Zdroj: http://pravo.novinky.cz/

Autor: Vladimír Čechlovský