Odborníci: Česko zažije digitální třesk

Praha - Skončí analogové vysílání ČT2, ne všichni jsou ale připravení.

Tisíce domácností si budou muset nakoupit set-top boxy, aby stále chytaly druhý program České televize. Pátkem počínaje skončí ČT2 s analogovým vysíláním na čtyřech vysílačích, které pokrývají značnou část Čech. Změna se dotkne diváků, kteří chytali signál z žižkovského vysílače v Praze, Zelené hory na Chebsku, Bukové hory na Ústecku a z vysílače Krašov v Plzni.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK/ Jan Buriánek

„Analogové vysílání ČT2 se vypíná proto, aby uvolnilo frekvenci pro digitální vysílání. Volné frekvence už nejsou,“ říká Štěpán Janda, pověření redaktor České televize, který se zabývá digitalizací.

Technici podle něho vypnou analogový signál těsně před půlnocí a v brzkých ranních hodinách spustí vysílání takzvaného veřejnoprávního multiplexu. Ten pak bude obsahovat čtyři programy ČT1, ČT2, zpravodajský kanál ČT24 a sportovní ČT4 Sport.

Digitální vysílání? To jsem nevěděl…

To, že divák přijde o analogovou ČT2, se dá poznat poměrně snadno. Na obrazovce se mu objevuje specifický piktogram, který upozorňuje na nadcházející změnu. Ale i přes toto jasné varování není každý na nové digitální vysílání připravený, mnozí o plánovaném přepnutí analogové signálu na digitální dokonce ani nevědí.

„To už jako teď nenaladíme ČT 2?“ divil se například Karel Špála z Chebu. „Tak to už je tedy nejvyšší čas koupit set-top box, to je hezké,“ poznamenal.

„Před pěti lety jsem si koupil drahou plazmovou televizi a teď je mi k ničemu, protože bez set-top boxu nenaladím televizní vysílání. Další vyhozené peníze,“ rozčílil se pro změnu Jan Sojka z téhož města.

Nutno ale poznamenat, že se najdou i tací, kteří spuštění digitálního vysílání vítají s otevřenou náručí. „Jsem rád, že u nás konečně začne digitálně vysílat Nova i Prima. Neustále jsem musel přepojovat anténu, pokud jsem chtěl sledovat něco jiného než programy České televize. Dost mě to obtěžovalo. Tak teď to snad bude v pohodě,“ říká Plzeňan Marek Hajný.

Někteří zůstanou dále na analogu

Ovšem ne všech se musí vypínání analogového signálu nutně týkat, a to i když je divák v dosahu zmiňovaných čtyř vysílačů. Určité malé procento lidí může přesměrovat anténu na jiný vysílač, který stále analogově vysílá. Týká se to především obyvatel v okrajových oblastech dosahu vysílačů.

Pak je zde ještě určitý počet domácností, které přijímají signál z takzvaných převaděčů, což jsou vysílače s malým výkonem převádějící digitální signál na analogový. „Například Zelená hora je velký vysílač pokrývající Chebsko, ale v okolí je ještě několik malých převaděčů, které pokrývají spíše menší obce a tam zůstane vysílání nadále analogové,“ vysvětluje Štěpán Janda z ČT.

Každý na svém multiplexu

Ale konec analogu není jediná změna vztahující se k poslednímu říjnovému dni. Soukromé televizní stanice začnou vysílat na takzvaném multiplexu 2, který společně s veřejnoprávním multiplexem nahradí dosavadní provizorní digitální vysílání. „České Radiokomunikace na pátek 31. října připravily spuštění svého multiplexu 2 dohromady z 8 vysílacích stanovišť v České republice. Celkově bude vysílání dostupné Praze a středních Čechách (Praha-město a Cukrák), západních Čechách (Krašov, Vraní vrch), severních Čechách (Buková hora), Brně (Brno-město, Hády) a Ostravě (Hladnov),“ informovala již včera Marie Fianova ze společnosti Ogilvy, která mediálně zastupuje České Radiokomunikace.

Jak již Deník informoval, tato novinka se dotkne především těch, kteří digitální signál přijímají už nyní. Se spuštěním multiplexu 2 se změní frekvence a lidé budou muset přeladit své set-top boxy.

Velký digitální třesk

Odborníci se shodují, že pátek bude historickým mezníkem v procesu digitalizace televizního vysílání. Tolik změn naráz totiž Česko dosud nezažilo a pravděpodobně ani nezažije. Výsledkem toho bude, že digitální signál České televize bude moci přijímat 57,2 procenta obyvatel.

Soukromé stanice pak bude moci chytat v digitální podobě více jak polovina domácností.

Zdroj: http://www.denik.cz/