Okna: Dřevo nebo plast?

Rozhodli jste se stavět nebo vás čeká rekonstrukce? Jedním z témat, které pro vás budou jistě vlemi aktuální se stane volba oken. Jaký materiál, komu realizaci svěřit a co bychom si rozhodně měli ohlídat - to jsou jen některé otázky, na které byste se měli připravit.

Podle čeho vybírat?

U každého materiálu, typu profilu i dalších specifikací zvoleného okna bude kromě jeho kvality rozhodující profesionálně odvedená práce při osazení. Zaměřte se na dobrý výběr firmy používající moderní postupy a zajišťující širší servis, cenu, materiál, ze kterého okna a dveře jsou vyrobena a v neposlední řadě i jejich vzhled. V nabídce plastových oken jsou různé designy, které velice věrohodně imitují povrch dřeva, přesto někteří zákazníci touží po dřevě nejen na pohled. Pro laika je totiž vzhled zaměnitelný, jedinou indicií může být hliníková okapnice u dřevěných oken, kterou plastová okna nemají.
Dřevo, ekologický tradiční materiál, oplývá nespornými výhodami - tvarovou stabilitou a rozměrovou stálostí, navíc je díky použitému materiálu a technologickým postupům při zpracování oken a dveří zaručen jejich vysoký standard. Rozhodnout se pro dřevo tedy rozhodně neznamená tradici a krásu na úkor funkční kvality. Ta je v případě oken firmy OTHERM, která vyrábí dřevěná okna a dveře od počátku roku 2008 právě díky vzrůstající poptávce zákazníků, naprosto srovnatelná, obecně však závisí na použitém kování. Dřevo je klasika, ale i plastová okna mají již svoji tradici.
"Vývoj PVC a materiálů na jejich bázi byl zahájen již v 19. století. První plastové okno bylo vyrobeno v Německu v roce 1954,“ popisuje Aleš Kotěra ze společnosti Otherm. Jejich kvalita je tak zaručena dlouholetou tradicí a osvědčenými postupy, navíc je technologie výroby neustále zlepšována. Dřevo si vybírají zejména příznivci tradičních materiálů, obvykle se volí při stavbě či rekonstrukci drobnějších nemovitostí, rodinných domů, bytů či chalup. Při výběru designu můžeme volit z dřevin (smrk, borovice, meranti, dub) a různých lazur, k povrchové úpravě lze použít i jiných dostupných barev.
Na druhou stranu musí zákazník počítat s vyšší investicí oproti plastovým oknům, cena bývá až o 30 – 40% vyšší, a také s většími nároky na údržbu, které ovšem nejsou nijak uživatelsky náročné. Zatímco u plastových oken stačí jednou za rok promazat část kování, dřevěná okna je nutné dvakrát ročně ošetřit balzámem na dřevo a v budoucnu musíme počítat s přebroušením a dalším nátěrem. Pro plastová okna tedy hovoří jak cena, tak i pohodlí, jelikož nároky na údržbu nejsou nijak vysoké. Ať už se zákazník rozhodne pro jakoukoliv variantu mezi plastovým či dřevěnými okny a dveřmi Otherm, vždy volí kvalitu a funkčnost.

Informace o správné výběru oken připravila společnost Otherm. Více nawww.otherm.cz.

 

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/