Pasivní dům: Je dražší, investice se vám ale díky úsporám energií vrátí

Stavitele pasivních rodinných domů, tedy staveb s minimální spotřebou energií, očekávají v letošním i příštím roce růst trhu. A to navzdory tomu, že celková výstavba rodinných domů podle statistik klesá. Silnější poptávce po úsporném bydlení pomáhá státní podpora, nová legislativa, dražší energie a zlevňování úsporných technologií.

Oficiální čísla o výstavbě pasivních domů v Česku nejsou. Centrum pasivního domu ale odhaduje, že je nyní v Česku 600 až 700 těchto staveb. „Růst v oboru pasivních domů bude pokračovat dál o desítky až o stovky procent ročně," řekl Stiva Jokeš, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Bahal ČR, která pasivní domy staví.

Konkurence se zvyšuje

Větší dostupnosti pasivního bydlení pomáhá také zlevňování izolačních materiálů, oken nebo technologií na rekuperaci tepla, uvedl vedoucí marketingu společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ Libor Novák. V oboru se podle něj také zvyšuje konkurence. „Narůstá počet firem, která pasivní domy umí jak projektovat, tak stavět," sdělil Novák.

Vyšší prodeje si odborníci slibují též od návrhu zákona o hospodaření energií, který má uvést do českého práva evropskou směrnici o energetické náročnosti budov .

Pasivní dům podle Nováka ze Saint-Gobain Construction Products CZ je nejvíce o deset procent dražší než klasická novostavba . Maximálně do deseti let se ale podle něj investice díky úsporám energií vrátí, dodal odborník.

U nízkoenerge­tických domů nesmí roční spotřeba tepla na vytápění překročit 50 kilowatthodin na metr čtvereční. Pasivní domy a byty nesmí za rok spotřebovat na topení víc než 15 kilowatthodin na čtvereční metr. Běžná česká novostavba podle společnosti EkoWatt spotřebuje ročně na vytápění zhruba 100–120 kWh na čtvereční metr.

Celý článek naleznete zde...

Autor: ČTK

Zdroj: www.denik.cz