Podle čeho volit barvy v interiéru

Barvy jsou všude kolem nás. Podle odborníků mají výrazný vliv na naši psychiku. Ovlivňují to, jak se cítíme, jakou máme zrovna náladu, a to aniž bychom si tento vliv pokaždé zcela uvědomovali.

Barvy jsou také důležitým prvkem vzhledu místnosti, vždyť ve vnitřních prostorech trávíme až 90 procent svého času. Malba dokáže daný prostor opticky zvětšit nebo zmenšit, umožňuje ho zvýraznit i skrýt případné nedostatky.

Vliv a význam barev

Barvy mají takovou sílu, že mohou ovlivnit naše nálady a pocity. Osobní názor na barvy každého jednotlivce závisí na různých faktorech, jako jsou povaha, věk, pohlaví, nálada, životní styl, atd. Každý má své vlastní spektrum preferovaných barev, které vyjadřují naši osobnost. Prožitek z barev závisí na naší oblibě určitého typu barvy, světelném jasu (denní světlo nebo osvětlení umělé, intenzita světla), biorytmu (barvy prožíváme jinak ráno než večer).

Při volbě vhodné barvy byste se měli zaměřit na její jednotlivé vlastnosti. Celkově se barvy mohou rozdělit na teplé (žlutá, oranžová, červená), studené (zelená, modrá, fialová) a neutrální (bílá, šedá, černá), přičemž každá skupina má své specifické vlastnosti. Studené barvy působí uklidňujícím dojmem. Naopak teplé barvy jsou charakterizovány jako aktivní, stimulující psychickou i fyzickou aktivitu.

Pro vhodné sestavení barevných kombinací je vhodné jejich působení porozumět:

Bílá barva je symbolem čistoty. Interiér projasňuje, provzdušňuje a z toho důvodu i opticky zvětšuje.

Černá barva je v naší kultuře vnímána jako brava smutku, zároveň je však barvou elegance a luxusu. V interiérech se objevuje většinou v podobě dekorativních ornamentů nebo nábytku. Měla by se používat pouze jako doplňková barva, protože pohlcuje prakticky veškeré světlo, které na ni dopadá.

Hnědá je spojována s pohodlím a pocitem útulnosti. Obvykle se používá v předsíních a chodbách, kde hned po příchodu do domu či bytu navozuje příjemnou důvěrnou atmosféru.

Žlutá barva představuje tvořivost a vyzařuje teplo a jas. Podporuje inspiraci a vede k vyšším pracovním výkonům. Díky své povaze se zejména v pastelových odstínech hodí do pracoven či dětských pokojů.

Modrá barva je symbolem klidu a uvolnění, proto se nejvíce hodí do koupelen a ložnic. Vyhýbejte se však příliš tmavým odstínům, které mohou působit tísnivým dojmem.

Zelená barva je dávána do souvislosti s jarem, přírodou nebo klidem. Rovněž je symbolem nového života a naděje. Protože podporuje duševní činnost a napomáhá soustředění, je vhodná do ložnice, dětského pokoje nebo pracovny.

Oranžová barva vede k aktivitě, komunikaci a inspiraci. Často je využívána v místnostech, které potřebují proteplit a rozjasnit. Hodí se do obývacích pokojů, jídelen a kuchyní. Příliš syté odstíny však mají tendence v člověku vyvolat až pocit ohrožení.

Fialová barva představuje inteligenci a emoce. Postupem času se stala barvou velmi moderní, která má své kořeny v mystičnu a duchovnu. V interiérech dodává pocit luxusu, prestiže i něžnosti.

Červená barva je symbolem lásky a vášně, ale také síly a vzteku. Patří mezi nejagresivnější barvy vybízející k aktivitě. V některých odstínech může červená působit dráždivě, až nepříjemně. Neměla by tudíž dominovat, ale spíše prostor doplňovat.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Redakce