Požárů komínu rapidně přibylo

Polovina výjezdů hasičů je nyní kvůli výbuchům sazí. Od ledna platí přísnější vyhláška.

Přestože venku vládnou mrazy, někteří lidé zažívají žhavé chvilky. Často totiž zanedbávají čištění komínů a pak musejí spěšně zasahovat hasiči. Požáry vzniklé kvůli komínům nebo topidlům představují podle mluvčí hasičů Ivany Svitákové zhruba polovinu všech požárů v zimním období.

„Nejprve začalo hořet za kamny. Požár se však během chvíle rozšířil od komínového tělesa na téměř celou chatu. Hasiči museli nechat techniku daleko od chaty a kvůli nepřístupnosti terénu na místo požáru dorazili pěšky,“ popsala jeden z mnoha typických zimních požárů mluvčí plzeňských hasičů Alena Marešová. Požár chaty v Chotiné na Plzeňsku způsobil poslední lednový den škodu 350 tisíc korun.

„V prosinci, lednu a únoru počet požárů od komínů a topidel stoupá. Tvoří dokonce asi polovinu všech požárů v zimě. Lidé na chatách více topí, avšak komíny zanedbávají,“ vysvětlila Svitáková.

Deníku to potvrdil viceprezident Společenstva kominíků František Jiřík. Nejčastějšími prohřešky jsou podle něho nedodržení vzdálenosti trámů od povrchu komínů. „Teplota nesmí překročit 85 °C, jinak hrozí samovznícení,“ vysvětlil odborník.

Podceňování výdechů

Lidé také podceňují výdechy horkého vzduchu od krbů. „Z těchto výdechů proudí vzduch o teplotě 90 a více stupňů,“ přiblížil Jiřík. Nejčastějším ohniskem požárů tak bývají dřevěné příčky, stropy, podlahy nebo trámy na půdách.

Kvůli špatné konstrukci komínu začal v polovině ledna hořet dům v Úněticích u Prahy. Podle vyšetřovatele hasičů Jiřího Pospíšila požár v tomto případě vznikl v prostupu komínového tělesa skrze střešní konstrukci a izolaci. Hasiči tehdy odhadli škodu na dva miliony korun.

V posledních dnech měli kvůli požárům způsobeným zanedbáním komínů nebo jejich špatnou konstrukcí plné ruce práce hasiči z Libereckého kraje. Za uplynulý víkend museli vyrážet dokonce k pěti případům.

Na požáry spojené s komíny pamatuje i nové vládní nařízení, které platí od začátku roku. „Dříve se musely kontrolovat jen komíny. Podle nového vládního nařízení se už musí kontrolovat celé spalinové cesty, a to jednou za rok,“ dodal viceprezident Jiřík ze Společenstva kominíků.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Vilém Janouš