Pozastavení dotací na opravy paneláků vzbudilo nevoli

Bytovým družstvům se nelíbí kroky ministerstva životního prostředí, které chce zastavit žádosti o dotace Zelená úsporám.

Sdružení bytových družstev se bouří proti pozastavení přijímání žádostí o dotace na zateplování panelových domů z programu Zelená úsporám ministerstva životního prostředí. Stejně tak se jim nelíbí ani přerušení příjmu žádostí o dotace z programu Nový panel Státního fondu rozvoje bydlení. ČTK to dnes sdělil Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a Družstevní marketingové sdružení ČR (DMS).

„Tímto neočekávaným krokem postavilo ministerstvo životního prostředí tisíce obyvatel panelových domů do komplikované situace,“ uvedl předseda SČMBD Vít Vaníček. Mnohá družstva prý již mají hotové dokumentace, energetické audity a další podklady pro získání dotací ze Zelené úsporám. To vše podle něj stálo stovky tisíc korun na jeden objekt. Předseda správní rady DMS Martin Kroh řekl, že rozhodnutí o pozastavení příjmu žádostí ze Zelené úsporám pro panelové domy může být pro řadu malých bytových družstev či společenství vlastníků likvidační.

Změna pravidel ze dne na den

Šéfovi SČMBD také vadí, že příjem žádostí byl zastaven ze dne na den. „Nepovažujeme za vhodné ani etické měnit pravidla v průběhu jakékoliv hry, tedy ani hry o dotace. Jsme přesvědčeni, že stát by měl hrát se svými občany rovnou hru, bohužel v tuto chvíli se tak neděje,“ poznamenal Vaníček.

Ministerstvo životního prostředí přerušilo příjem žádostí o dotace pro panelové domy ze Zelené úsporám v úterý. Chce po 12 měsících vyhodnotit dosavadní průběh části programu týkající se panelových domů. Podpora pro nepanelové bytové domy a rodinné domy pokračuje a bude i nadále financována beze změn.

Státní fond rozvoje bydlení oznámil pozastavení příjmu žádostí o úrokové dotace na opravy bytových domů z programu Nový panel před dvěma týdny. Letos přijal již 700 žádostí, na víc už ovšem tento rok nemá peníze.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: ČTK