Při prodeji privatizovaného či zděděného bytu nemusíte danit příjem

Lidé, kteří například zprivatizují obecní nebo družstevní byt a vzápětí ho prodají, nemusí ve většině případů platit daň z příjmů, což není obecně známo. Více se ví o tom, že prodej nemovitosti ve vlastnictví je osvobozen od daně z příjmů, pokud mezi nabytím nemovitostí a jejím prodejem uplyne pět let (s výjimkou nemovitostí v obchodním majetku podnikatelů).

Kdo prodá starší byt, ve kterém aspoň krátce bydlel, a peníze investuje do nového, rovněž nemusí platit daň z příjmů. foto: Novinky

Zákon o daních z příjmů však dovoluje i možnosti, kdy není třeba čekat pět let. Týkají se samozřejmě nejen zprivatizovaných bytů, ale i dalších prodejů.

Stačí bydlet aspoň dva roky

Příjmy z prodeje bytů a domů jsou osvobozeny od daně i tehdy, pokud měl prodávající v nemovitosti bydliště aspoň dva roky před prodejem. V tomto případě není nezbytné nemovitost určitou, konkrétně stanovenou dobu dobu vlastnit.

Jde o faktické bydlení, nikoli o to, že prodávající má v této nemovitosti vedený trvalý pobyt. Tuto podmínku splňuje většina rodin, které zprivatizují například obecní nebo družstevní byt.

Příklad: Manželé Černých žili deset let jako společní nájemci v bytu, který jim obec letos v létě prodala do spoluvlastnictví. Léta však toužili po rodinném domku, který pan Černý s pomocí svých přátel postavil. Pokud nyní prodají byt, který už dál nepotřebují, nebudou platit daň z příjmů.

Jsou-li nějaké příjmy osvobozeny od daně, není zapotřebí podat daňové přiznání a ani jinak informovat finanční úřad.

Celý článek naleznete Zde

Autor: Vladimír Čechlovský

Zdroj: http://pravo.novinky.cz/