Projekt Bezpečný dům naostro

Poslední klapka, testování úspěšně skončilo a Bezpečný dům vyráží dobýt svět. Dlouho očekávané spuštění provozu projektu Bezpečný dům vyvrcholilo dne 18. 4. 2008 křtem v sídle společnosti Beta Control s.r.o., za účasti významných zástupců partnerských společností z České a Slovenské republiky. Kmotrem a zároveň sudičkou projektu se stal zpěvák Ladislav Kerndl, který stejně jako Bezpečný dům prodělal mnohá úskalí osobního i profesního života, aniž by boj o budoucnost vzdal.  

TZ_BC_BDProjekt Bezpečný dům vychází z již dříve existujících technologických prostředků výtahové elektroniky společnosti Beta Control, rozšířené o možnosti bezdrátových přenosů. Vývoj technologie Bezpečného domu vychází z nouzové signalizace výtahu, kterou musí výtah na základě technických norem obsahovat. Komunikační kanál, kterým odcházejí data a informace z výtahu do servisního centra, však zůstává většinu času nevyužit. Společnost Beta Control ve spolupráci s T-Mobile se rozhodla vynaložené prostředky na provoz zefektivnit a dnes jako první na trhu přichází s technologií Bezpečného domu.

Princip Bezpečného domu spočívá ve sběru digitálních dat z celého domu (anebo pouze z připojených částí) a v jejich přenosu s využitím již vybudovaného GPRS kanálu nouzové signalizace. Ústředna elektronického zabezpečovacího systému dokáže přes datový kanál nouzové signalizace výtahu podat zprávu o neoprávněném vniku do chráněné zóny, vypuknutí požáru nebo úniku plynu. Součástí zabezpečovacího systému může být i tak zvaný „Lifemonitor“. Jedná se o přívěšek, který nosí osoba v objektu při sobě (nejčastěji pověšený na krku) a který se při krizové situaci (náhlá zdravotní indispozice, nečekaná návštěva zloděje aj.) aktivuje stiskem tlačítka nebo vytržením bezpečnostní pojistky. Lifemonitor nejspíše využijí hlavně senioři a osoby žijící v domácnosti osamoceně či lidé zdravotně postižení.

Co se tedy stane, když vypukne požár nebo dostanete infarkt a jste obyvateli Bezpečného domu? Detektor nebo aktivovaný Lifemonitor vyšle zprávu o stavu nouze. Tato informace je prostřednictvím komunikačního zařízení Webmon a řídící jednotky VTA vyslána v podobě signálu bezdrátově do sítě T-Mobile. Operátor rozešle upozornění do předem definovaných míst – na pult centrální ochrany společnosti ADT Security Center, případně do integrovaného systému příslušné záchranné služby a na vámi požadovaná telefonní čísla (například rodinnému příslušníkovi). Záchrana tedy přijede bez časové prodlevy i v případě, že jste sami
a nejste schopni přivolat pomoc telefonicky či jinak.

Nemusíme však hned myslet na nejhorší, Bezpečný dům se dá využít i jinak. S jeho pomocí lze odečítat data z digitálních měřících přístrojů (voda, teplo), což vám pomůže eliminovat chybu v lidském faktoru. Můžete sledovat technický stav výtahu a evidovat provedené revize a opravy. Pokud máte v domě problém s nadměrným využíváním výtahu (nezbedné děti jej často využívají k ukrácení dlouhé chvíle) anebo máte pocit nespravedlnosti při rozúčtování nákladů, Bezpečný dům dokáže sbírat informace i o uskutečněných jízdách. Po domě se vám často pohybují cizí osoby a sousedé nezamykají dveře? I zde lze navolit systém oprávněných vstupů a evidence. O tom, jak budete Bezpečný dům využívat, rozhodnete jen vy. Jednotlivé funkce lze celkem jednoduše a snadno přidávat či odebírat podle vašich požadavků.

Jak by tedy podle vás vypadal dům budoucnosti? Představte si tohle… Po náročném dnu v práci přijdete ke vchodovým dveřím domu, přiložíte elektronický klíč, dveře se otevírají a zároveň vám přijíždí výtah, který již přesně ví, kde jste doma. Vstupujete do dveří a vítá vás nejen usměvavý partner, ale i váš byt – nevykradený, nevyhořelý a bezpečný.  

Že se jedná o literaturu science-fiction? Bezpečně ne! Přijeďte se přesvědčit na vlastní oči. Raději ovšem vlakem, projekt Bezpečná dálnice se zatím teprve plánuje…

 

Projekt Bezpečný dům společnosti Beta Control s.r.o. je realizován ve spolupráci s partnery T-Mobile Czech Republic a. s. a  ADT Security Center, s.r.o.

 

Kontakty:

www.betacontrol.cz

Beta Control s.r.o.
Černého 58/60
635 00 Brno-Bystrc

 

Ředitel projektu
Ing. Radovan Přikryl – vedoucí programu Výtahy a Bezpečný dům
Tel.: +420 546 223 491
e-mail: radovan.prikryl@betacontrol.cz

Zdroj: www.betacontrol.cz