Projekt Zelená úsporám letos nepoběží

Program Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění zůstane pro letošní rok novým žádostem uzavřen.

S odvoláním na důvěryhodný zdroj ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který program administruje, to v pondělí uvedl server Aktuálně.cz. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) příjem žádostí o dotaci pozastavilo loni v říjnu.

MŽP původně plánovalo, že žádosti budou pozastaveny přechodně pouze do konce ledna. Podle serveru ale zatím není jasné, zda se program obnoven alespoň v příštím roce. "Nedovedu si představit, že bych v tuto chvíli otevřel nabírání dalších žádostí, nemám ani na stoprocentní krytí těch stávajících," řekl serveru ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Chybí více miliard, než se předpokládalo

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který kvůli korupční aféře kolem SFŽP rezignoval, v polovině prosince serveru potvrdil, že v SFŽP chybí až pět miliard korun na zaplacení všech žádostí, které byly v programu podány.

MŽP nyní připouští, že částka může být mnohem vyšší. Zdroj serveru z fondu odhadl, že v rozpočtu programu bude chybět sedm až osm miliard korun. Jedná se o rozdíl mezi skutečnými prostředky, které stát na program má a poptávkou.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.novinky.cz