Rekordní rok 2007 ve stavební výrobě

Banky poskytly v loňském roce hypotéky přes 140 miliard Kč, což je nárůst o více než 40% oproti roku 2006. Prakticky všechny firmy působící na stavebním trhu měli v loňském roce výrazný nárůst produkce. Například společnost Heluz vyrábějící cihelné systémy zvýšila obrat o 250 miliónů Kč na 1,35 miliardy Kč.

"Budu se opakovat, ale je to nejlepší výsledek za téměř šestnáct let existence společnosti," říká obchodní ředitel firmy Heluz Ing. Jan Krampl. Z celkového obratu jde na export 8 %. Firma, která vznikla v roce 1992 privatizací ve prospěch rodinných příslušníků původních majitelů z rodu Řehořů, zaujímá svou kapacitou produkce druhý největší podíl na českém cihlářském trhu.

V roce 2007 se v centrále v Dolním Bukovsku investovalo 5,5 miliónů korun do technického zhodnocení správní budovy. Cihelna v Hevlíně se zdokonalila nákupem brusky za 25 miliónů korun. V cihelně v Libochovicích na Litoměřicku byla loni spuštěna nová linka, která brousí tepelněizolační cihelné bloky. Podle obchodního ředitele Jana Krampla jde o první technologii svého druhu v České republice. Její zprovoznění společnost stálo 22 milionů korun.

Největší investicí je stavba nové cihelny v těsné blízkosti stávající v Hevlíně. Stavět se začalo loni a zkušební provoz by měl být spuštěn koncem letošního roku. Jde o investici ve výši 850 milionů korun.

V roce 2008 se plánují další investice v celkové výši 83 milionů korun. Největší bude do nového přepalovacího zařízení spalin v Hevlíně. Vloni se do něj investovalo 6 milionů, letos to bude 26 milionů na dostavbu.

Firma HELUZ má v Čechách ve třech lokalitách šest výrobních provozů. V Dolním Bukovsku u Českých Budějovic, kde je i centrála společnosti, je provozovna cihlářské výroby, provoz na výrobu stropních konstrukcí a výrobní provoz nosných roletových překladů. V další lokalitě v Hevlíně u Znojma je výrobní závod na kompletní cihlářský sortiment, hlavně prvky pro obvodové zdivo. Poslední lokalita, Libochovice v severních Čechách, má dvě výrobny. Jeden provoz výroby cihlářského sortimentu a druhý na výrobu keramických stropních panelů. Společnost vsadila na modernizaci a automatizaci provozů stejně jako na ekologii.

Dnes pracuje na všech provozech cca 320 zaměstnanců.

Firma HELUZ vyrábí a dodává komplexní cihelný systém pro hrubou stavbu, tzn. tepelněizolační cihelné bloky pro obvodové zdivo, nosné, příčkové a akustické zdivo, cihly broušené, keramické stropy a překlady, stropní panely, nosné roletové překlady pro venkovní stínicí systémy, cihelné komíny, cihly a cihelné pásky Klinker.

Obrat firmy v nedávné historii: 1993 – 111 mil. Kč; 1999 – 322 mil. Kč; 2004 – 937 mil. Kč, 2005 – 1026 mil. Kč, 2006 – 1100 mil. Kč.

Organizace: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.
Firemní článek

ZDROJ: www.tzb-info.cz