Rok 2009 je rokem přechodu na digitální vysílání

Analog začnou vypínat ČT1, Nova i Prima. Česká televize bude letos vysílat ve vyšší kvalitě pro téměř 90 procent obyvatel ČR.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Miroslav Kucej

Za zlomový pokládají letošní rok 2009 experti na digitální televizní vysílání. Programy České televize by už mohlo přijímat téměř devadesát procent obyvatel. Navíc část republiky čeká premiérové vypínání analogového signálu programů ČT1, Nova a Prima.

Podle takzvaného plánu přechodu by měly analogový televizní signál programů ČT1, Nova a Prima vypnout vysílače v Praze, středních Čechách a na Plzeňsku.

Už za pár týdnů, v dubnu by se mělo začít například na žižkovském vysílači v Praze. Celé střední Čechy o analogový signál přijdou v říjnu, s vypnutím vysílače Cukrák. Plzeň se konce analogu dočká už v září, přičemž odpojení postihne také oblast Karlovarského kraje.

Může dojít ke zpoždění

„Rozhodně se dá nadcházející rok pokládat z tohoto hlediska za přelomový. Zatím něco podobného zkoušela jen Nova na Domažlicku před dvěma lety,“ říká šéfredaktor odborného serveru DigiZone Jan Potůček.

Podle něho jsou tyto termíny přechodu spíše orientační a může dojít ke zpoždění. „Zmiňované soukromé televize se mohou například odvolávat na nedostatečnou informační kampaň, která bude vypnutí analogového signálu předcházet,“ poznamenává Potůček s tím, že by ji měla mediálně zajišťovat firma, kterou vybere Národní koordinační skupina pro digitalizaci.

Největší problém představuje situace, kdy si lidé nestačí upravit antény, což by mohlo dotčené televizní stanice reálně připravit o diváky. Navíc veřejnoprávní Česká televize v případě, že Nova a Prima oddálí vypnutí analogu, také přechod odloží.

„Je velkou otázkou, zda se budou soukromé televize plánem přechodu řídit. To se samozřejmě dotkne i vypínání programu ČT1. Z tohoto hlediska jsou plánované termíny poměrně nejisté,“ uvedl Štěpán Janda, redaktor České televize zabývající se digitalizací.

Vypínání analogové signálu by mělo v letošním roce pokračovat i u programu ČT2. Bude se vypínat v Liberci na Ještědu, na trutnovské Černé hoře a v Brně.

„Nyní digitální vysílání ČT může přijímat 58,1 procenta obyvatel na 52,3 procenta území České republiky a do konce roku 2009 by se to mělo pohybovat okolo 88,2 procenta obyvatelstva a 86,1 území České republiky,“ říká Štěpán Janda.

Širší nabídku digitálních programů České televize, které zahrnují ČT1, ČT2, zpravodajský kanál ČT24 a sportovní ČT4 Sport, budou moci digitálně přijímat nově diváci z vysílačů třeba na Jihlavsku, Liberecku či Trutnovsku.

Soukromé televize kvalitnější digitální signál nabídnou například z vysílačů u votických Mezivrat, Děvína u Mikulova či krušnohorského Klínovce

Štěstí zkusí několik nových televizí

Letošek bude bohatý i na nové televizní stanice. Patnáctého března by celoplošné digitální vysílání měla rozjet nová zpravodajská televize RTA, zaměřená na regionální zpravodajství.

Objevit by se měl i další program TV Prima s názvem Prima klub pro ženy. Zatím není známé přesné datum, kdy začne vysílat. Musí to být ale na jaře, protože jinak vyprší platnost licence, o kterou si Prima požádala v loňském červnu.

Už v tomto týdnu, v neděli 11. ledna, začne vysílat TV Barrandov, která by podle svého manažera komunikace Petra Stráníka měla být zaměřena předeším na diváckou generaci sedmdesátých a osmdesátých let.

„Sáhli po osvědčených a úspěšných formátech. Je ovšem otázkou, nakolik budou atraktivní i pro inzerenty,“ okomentoval start nováčka Jan Potůček.

Divácká sledovanost TV Barrandov se pro začátek odhaduje okolo dvou až tří procent. Pro srovnání, Nova u svých nejsledovanějších programů výrazně přesahuje hranici čtyřiceti procent.

 


Autor: Vojtěch Janda

Zdroj: www.denik.cz