Rostou ceny uhlí i plynu

Jablonecko - Nejen zemní plyn, elektřina a pohonné hmoty pomalu ale jistě zdražují. V posledních letech se k těmto komoditám razantně přidalo i uhlí.

 

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Karel Dvořák

Příklad? Přibližně před osmi lety stál metrický cent hnědé kostky kolem sta korun, na podzim se může vyšplhat až na tři sta osmdesát korun.

„Rostoucí ceny se společně s mírnými zimami projevují i v objemech obchodů s uhlím. Tuto tendenci sledujeme již několik let,“ uvedl Dan Bernat, majitel firmy zabývající se obchodem s uhlím, působící i na Jablonecku.

Navíc lidé zjišťují, že topit v některých kotlech na tuhá paliva lze i levnějšími druhy uhlí, které má stejné vlastnosti. „Například u oříšku dvojky se ceny nijak výrazně směrem nahoru nepohybují, narozdíl od jedničky. Přitom oboje uhlí je kvalitativně srovnatelné, dvojka má jen menší průměr,“ přiblížil Dan Bernat.

Jako doplňkovou činnost k podnikání má prodej uhlí i Milan Döndorfer z Držkova. „Dodáváme uhlí v podstatě jen několika zákazníkům. Lidé určitě nakupují méně, ale spíš díky teplejším dvěma zimám. Spousta lidí pak vytápění domu řeší jen krbovými kamny, kde se tolik uhlí nespálí,“ uvedl Döndorfer.

Ekologická daň

Ceny uhlí ovlivnila od 1. ledna letošního roku i ekologická daň ve výši 8,50 korun za každý gigajoul spalného tepla, které se spálením uvolní. Tyto hodnoty se liší od druhu a jakosti páleného uhlí.

Podle energetiků se však do konečné spotřebitelské ceny ekologická daň příliš nepromítá. „Prodejci uhlí nemají důvod držet ceny nízko, když ceny konkurenčních paliv strmě rostou. Ceny stanovují dlouhodobě v poměru k cenám ostatních paliv, na českém trhu především v poměru k ceně zemního plynu,“ uvedl Leopold Benda jr., obchodní ředitel společnosti zabývající se výrobou kotlů na spalování uhlí.

Jestliže tedy ceny plynu rostou o určitý objem procent – vdruhém pololetí letošního roku v průměru o 9,6 procenta – lze očekávat i nárůst ceny uhlí. „Dlouhodobě ale zůstane vytápění uhlím ve srovnání s vytápěním mnohem levnější,“ dodal Benda.

Až polovina veškeré energie vyrobená v České republice pochází z uhlí.

Boom topení uhlím přineslo i negativní jevy, jakým je i zhoršení životního prostředí důsledkem zvýšení prašnosti.

Ovšem zemní plyn zdražil jen letos o třicet procent.

Zdroj: http://www.denik.cz/