Sádrokarton pro efektivní rekonstrukci

Stavba sádrokartonových příček je již dlouhou dobu považována za nejefektivnější způsob při různých formách rekonstrukcí. Jde nejen o moderní stavební materiál, který se snadno dopravuje na místo určení, ale také jeho instalace většinou nepotřebuje speciální odbornou asistenci. Sádrokarton má další velkou výhodu oproti klasickému zdivu – je lehký a má skvělé zvukověizolační vlastnosti.

Přednosti sádrokartonových příček

Stavební příčka může být zhotovena z různých materiálů a plnit rozličné funkce. Hlavním účelem je rozdělení nebo alespoň rozčlenění vnitřního prostoru. Prostor může být rozdělen nejen pevnými příčkami, které jsou umístěny nastálo, ale rovněž příčkami mobilními, které se dají dle potřeby posouvat či přestavovat. Další výhodou je jejich zvuková izolace. Sádrokartonové příčky jsou v dnešní době velmi sofistikované. Existují systémy pro svislé, vodorovné i šikmé stavební konstrukce a výrobci přicházejí s neustálými inovacemi, které montáž příčky výrazně usnadňují.

Novinka v oblasti profilových systémů

Na trh v současné chvíli vstoupila novinka v oblasti profilových systémů společnosti Lindab s názvem Lindab RdBX. Revoluční mimo jiné v tom smyslu, že profil může být montován také v prostoru, který má nestandardní prostorové dispozice. Není tedy problém použít jej v podkrovních prostorách, ve velkých montážních halách a podobně. Výhoda spočívá v tom, že byl profil opatřen klapkami, tzv. stojkami, ve své horní a dolní části. Pracovníkovi pak stačí pouze mechanickým tlakem ukotvit stojku na požadovaném místě a v požadované délce. Dokonce k tomu nepotřebuje žádný nástroj či spojovací materiál.
Funkčnost systému jsme chtěli prověřit také u odborníků a zjistit tak, jak se jim s novými profily sádrokartonových příček bude pracovat v praxi. Za tímto účelem byly osloveny montážní firmy a jejich zástupci, kteří profil RdBX otestovali.
„Možnost použití profilu velmi vítám, protože sám moc dobře vím, jak je složité přizpůsobit délku „obyčejného“ profilu dispozicím nestandardních prostor. Například při rekonstrukcích půd nebo naopak velkých hal se standardní profily musí měřit a poté řezat. RdBX funguje na principu teleskopických držáků, které se do sebe pouze zasunou (či naopak vysunou), ukotví klapkou a je hotovo“, popisuje práci s novým systémem Marek Dítě, konstruktér oslovené firmy.
„Občas se stává, že už ukotvené profily potřebuji posunout nebo jinak prostorově vyladit. Příjemně mě překvapil fakt, že i toto je u systému Lindab RdBX možné, jelikož se stojky dají jednoduše vycvaknout a poté opět upevnit.“, říká Marek Dítě.
Příjemnou změnou pro pracovníky je také možnost ukotvovat profily ve vzpřímené poloze, čímž je redukována námaha svalů a kloubů, což je příjemným ulehčením při fyzicky namáhavých rekonstrukčních pracích.

Argumenty pro nový profil

Pro snadnější orientaci vám přinášíme pět rad, které vysvětlují možnosti použití profilu Lindab RdBX a jeho dalších výhod.

1. V případě, že se zákazník rozhodne rozdělit místnosti bytu či jiných prostor a není z jakéhokoliv důvodu možné příčku vyzdít z cihel, je nejjednodušší smontovat sádrokartonovou příčku, která je upevněna na ocelových profilech. Na náš trh je dodáváno velké množství profilů pro sádrokartonové příčky, ovšem jednoduchost instalace Lindab RdBX mnohé řemeslníky opravdu překvapí a přesvědčí o výhodách jeho používání.

2. U standardních profilů, které byly dosud na našem trhu prodávány, potřebujete k jejich smontování různé sady nářadí. Jejich použití ale u nových profilů RdBX zcela odpadává a navíc se čas, který nad ukotvováním strávíte, zredukuje na polovinu! Použití tohoto profilu z kvalitní oceli vystihují tři slova – položit, zaklapnout, hotovo. Dokonce má profil také tu výhodu, že se při ní montér fyzicky nijak nenamáhá. K zaklapnutí stojek může použít jakoukoliv pevnou násadu, proto se nemusí ani ohýbat, či se jakkoliv natahovat ke stropu pro ukotvení stojky v její vrchní části. Tento systém tak ocení i ti, kterým dělá práce fyzické potíže a chtějí minimalizovat namáhání svalů a kloubů.

3. Díky klapce v horní a dolní části se stojka profilu jednoduše ukotví na vytyčeném místě bez použití jakýchkoliv nástrojů nebo spojovacího materiálu. Úplně postačí předem vyklopenou klapku zacvaknout a celý profil pevně drží na svém místě a je připraven na další postup montáže příčky – pokládání sádrokartonových desek. Pokud budete chtít později již zafixované stojky rozměrově doladit, není to žádný problém. Díky svému preciznímu systému kotvení RdBX můžete se stojkami jakkoliv dále manipulovat, aniž byste jej nějakým způsobem poškodili.

4. Profil lze velmi jednoduše použít nejen v klasicky řešených prostorách, ale také tam, kde je výška velmi specifická – například půdní prostory, haly s vysokým stropem a podobně. Nové profily Lindab RdBX jsou teleskopicky řešené, proto nemusíte nic vyměřovat ani řezat. Úplně postačí teleskopicky nastavit výšku profilu a klapku jejím zaklapnutím ukotvit.

5. I přes velký přínos, co se jednoduchosti a úspory času týče, zůstává produkt RdBX v příznivé cenové relaci tak, aby si jej mohl dovolit opravdu každý. Na cenu se informujte u společnosti Lindab – divize profil. www.lindab.cz

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/