Slimáci útočí na úrodu v zahradách!

Lidé v těchto dnech svádí boj s maličkými škůdci, kteří pustoší úrodu na zahrádkách. Růžky tam vystrkují slimáci, největším potížistou je však plzák španělský. Jemu i slimákům nahrávají různé úkryty v podobě kupy dříví či kompostu. Dále deštivé období, kdy vylézají ven a rozmnožují se.

Za necelých čtrnáct dní nasbíral Petr Prudík z Adamova na své zahradě přibližně stovku slimáků. „Devastují všechno od zrní až po květiny. Jsou všude, stačí nadzvednout desku položenou v trávě. Dostanou se také do skleníku,“ popsal situaci Prudík. Ten malé škůdce sbírá do pet láhví, kde pak chcípnou. V těchto dnech naráží nejčastěji na slimáky dva centimetry veliké. Obává se, až bude muset bojovat proti dorostlejším kusům.

Sbírejte vajíčka

Vypátrat slimáky není těžké. Podle boskovického zahrádkáře Ladislava Nezvala stačí nadzvednout plevel uložený na kompostu. „Hned tam objevím desítky slimáků. Musím je pak posbírat nebo na ně nasadit návnadu,“ sdělil s tím, že způsobů, jak se slimáky zatočit, je celá řada. Nejúčinnější jsou však speciální přípravky.

„Dva takové přípravky lidé pořídí v zahrádkářských prodejnách. Jeden z nich navíc neškodí domácím zvířatům,“ upřesnil Nezval a dodal, že jde o granule, které stačí umístit na podložku a pak si jen počkat na to, až jejich pach přivábí slimáky. Ti pak uhynou.

Bohaté úrodě těchto malých škůdců mohou lidé předcházet tím, že posbírají shluky vajíček, které po sobě slimáci zanechají. Jinak přijde zkrátka zahrádkářská úroda. „Slimáci si najdou potravu všude. V trávě i v čerstvě zryté půdě, kde se povalují zbytky rostlin,“ podotkl Nezval.

Nejdou po stromech a vysoké trávě

Plíživý nepřítel útočí také na okrasné rostliny. To může potvrdit majitel borotínského zahradnictví František Chlup. „Nejvíc jim vyhovuje deštivé počasí, kdy vylézají ven a rozmnožují se. Vybírají si pak určité tipy rostlin. Ničí třeba chryzantémy, trvalky nebo bylinky,“ řekl Chlup. Ten nabízí lidem také skalničky, dřeviny, bonsaje či vodní květiny. „Po stromech, keřích nebo vysoké trávě slimáci nejdou,“ dodal.

Slimáky mohou lidé často zaměnit za plzáka španělského, ten škodí úrodě nejvíce. „Tento druh pochází ze západní Evropy, v posledních letech se rozšířil i na naše území. Na těle má měkké rýhy a v nich šedý sliz. Bývá hnědý nebo zbarvený do oranžova,“ popsal obávaného nepřítele zahrádkářů Milan Chytrý z přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dále potvrdil, že šíření ničivých plžů lidé podporují tím, že nechají na zahradě ležet například skládku dřeva nebo jiný úkryt. „Na suchu by nazí plži, narozdíl od těch s ulitou, uschli. Ven ze svých úkrytů vylézají v deštivých dnech,“ doplnil Chytrý.

Celý článek naleznete zde...

zdroj: www.denik.cz

Autor: Karolína Opatřilová