Snímkování termokamerou v Hradci Králové

Termovizní kamera by měla v Hradci Králové odhalovat úniky tepla. Snímkování provádí společnost Tepelné hospodářství Hradce Králové. Fotografie budou moci využít i majitelé domů.

Na konci loňského roku společnost Tepelné hospodářství Hradce Králové, která rozvádí po městě teplo z opatovické elektrárny, začala Hradec snímkovat termokamerou.Projekt, na kterém spolupracuje i radnice, je unikátní v tom, že jde o první tak rozsáhlé snímkování města s tímto zaměřením v České republice. "Zatím jde jen o pilotní projekt, který by měl ověřit, zda jsme schopni tímto způsobem zjistit úniky tepla z naší rozvodné sítě. Tím chceme také předcházet haváriím," řekl ředitel společnosti Jiří Seidler.

Z termovizních kamer se kromě toho dají získat i informace o únicích tepla ze střech domů, tras inženýrských sítí a z dalších míst. Snímky pak mohou sloužit ve městě i firmám a lidem, kteří si z nich mohou zjistit úroveň tepelných úniků ze svých domů. Z fotografií jednotlivých míst vznikne ucelená mapa. "Bude sloužit i obyvatelům města jako podnět k tomu, aby se začali zabývat tepelnými izolacemi na svých domech," řekl náměstek ředitele společnosti Tepelné hospodářství Petr Juránek. Dodal, že při analýze je potřeba vzít v úvahu, jaký materiál je na fotografovaném objektu zobrazen: "Například střecha z plechu se bude na mapě jevit jako studená, ale přesto tam k únikům tepla může docházet." Termovizní kamera zatím zachytila asi třetinu města.

Kromě Tepelného hospodářství mohou data z průzkumu využít i další organizace. Problémy se stávajícím vedením mohou mít i vodárny či energetici. Ti mohou podle snímků zjistit, kde leží jejich sítě. Snímky pomohou i archeologům. "Díky nestejnorodosti podloží budou moci lépe lokalizovat nová naleziště," sdělil Juránek.

Zdroj:http://www.tzb-info.cz

Celý článek naleznete zde...