Snižte si daně o úroky z úvěru na bydlení

Termín pro odevzdání daňového přiznání se blíží. Jestli si chcete odečíst úroky z úvěrů, máte nejvyšší čas opatřit potřebné dokumenty.

Jestli jste v daňovém přiznání uvedli jako odečitatelnou položku výši úroků z úvěru na bydlení, bude finanční úřad kopii příslušných dokladů. Tedy kopii vaší úvěrové smlouvy, výpis z katastru nemovitostí a doklad o zaplacených úrocích v loňském roce.

Ten vám vystaví banka, nebo spořitelna. Často jej tyto instituce zasílají klientům automaticky. Pokud jste jej dosud neobdrželi, požádejte o něj co nejdříve.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: archiv Deníku

Jestli jste totiž doklad neodevzdali svému zaměstnavateli do 15. února, musíte si daňové přiznání zpracovat sami. V opačném případě si nesnížíte základ daně. „Částka, o kterou byste se mohli připravit, je poměrně vysoká. Úroky z úvěrů na bydlení mohou daňový základ snížit až o 300 tisíc korun,“ upozorňuje Jan Lener z Broker Consulting. Případné vyšší úroky již uplatnit nemůžete.

Na výpisu z katastru nemovitostí je podstatné především to, aby nemovitost, na niž čerpáte úvěr, byla vaším trvalým bydlištěm. Pro možnost daňového odpočtu úroků z úvěru totiž musí jít výhradně o nemovitost určenou k bydlení.

Pokud byste úvěrem financovali například garáž nebo zahradní domek, na snížení daňového základu nárok nemáte. Na úvěrové smlouvě si zkontrolujte, zda jste vedeni jako účastníci úvěru. Jestliže čerpáte úvěr ze stavebního spoření rodičů, pak přestože splátky jdou z vašich peněz, daně si o úroky snížit nemůžete.

To by šlo jen v případě, že jste se již při uzavírání úvěrové smlouvy nechali uvést jako takzvaný přistupitel. Později však již není možné se nechat zapsat jako přistupitel. Tím pádem není ani možné uplatnit odpočet.

 

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Zdenka Burešová