Stát už v programu Zelená úsporám vyplatil 15 miliard.

Kdo si chce pořídit nový kotel nebo zateplit dům a řádně požádal o příspěvek, bude mít peníze na účtu. Program Zelená úsporám vyhověl všem 64 tisícům žadatelů a rozdělí mezi ně celkem 15 miliard korun. Další peníze půjdou do zateplení veřejných budov.

Lidé, kteří požádali v programu Zelená úsporám o dotace na zateplení či výměnu starých kotlů, si mezi sebou rozdělí 15 miliard korun.

Celkem o příspěvek požádalo 64 tisíc lidí a podle ředitelky Státního fondu životního prostředí Radky Bučilové je už jisté, že všechny řádně podané, realizované a doložené projekty soukromých domů a bytových domů budou proplaceny. Dalších 350 milionů korun možná dostanou veřejné budovy.

"K 10,6 miliardy korun, vyplaceným k 31. prosinci 2011 na účty více než 50 tisíc žadatelů, přibylo v letošním roce dalších 4,6 miliardy korun a dalších 14 tisíc proplacených žádostí," uvedla Bučilová.

Zároveň připomenula, že fond na zateplení v letošním roce vyčlenil v programu Zelená úsporám 200 milionů korun určené pro veřejné budovy, hlavně školy, nemocnice, domovy pro seniory nebo kulturní střediska.

Vláda navíc v červnu schválila prodej dalších emisních povolenek z rezervy pro nové účastníky energetického trhu. Zisk z jejich prodeje má opět směřovat do energetických úspor ve veřejných budovách. Podle odhadu ministra životního prostředí Tomáše Chalupy by to mohlo být dalších 350 milionů korun.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.ihned.cz

Autor: ČTK