Stavební spoření je stabilizátor i zdroj financí na trhu

Hypoteční a ekonomická krize změnila situaci nejen na trhu nemovitostí, ale také ve způsobu financování vlastního bydlení. Daleko větší roli začíná hrát osobní kapitál, a tím pádem i stavební spoření.

Tvrdí to Hans-Dieter Funke, náměstek generálního ředitele a místopředseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

Jak se krize projevuje na trhu stavebního spoření?

Češi, stejně jako třeba Rakušané, jsou obecně v investování poměrně konzervativní a krize je v tomto postoji ještě posílila. Stavební spoření je produktem, který garantuje klientovi zajímavý výnos. Klient jej dopředu zná, tedy ví, s čím může počítat, a jeho vklady jsou ze zákona pojištěny.

Lidé to vědí a pr o to ti, které krize nezasáhla opravdu velmi hluboce, své vklady u stavebních spořitelen nechávají. Krize na trhu s nemovitostmi neměla na Českou republiku tak tvrdé dopady jako v zemích, kde úvěrový trh v sektoru bydlení stojí pouze na hypotečním úvěrování. Je to zejména díky systému, který je založen na dlouhodobém spoření. U úvěrů ze stavebního spoření mají lidé navíc stálou, dopředu známou úrokovou sazbu, nemůže tak dojít k nějakému nemilému překvapení.

Krize zkrátka poukázala na to, že v České republice je stavební spoření nezastupitelným pilířem financování bydlení. Má velký význam pro celou českou ekonomiku.

Stavební spořitelny umisťují volné prostředky na mezibankovním trhu, investují do státních dluhopisů či hypotečních zástavních listů. Fungují tedy jako dodavatelé likvidity finančnímu systému a zároveň jako významný stabilizační faktor. Stavební spoření má pozitivní vliv na rozvoj stavebnictví a současně přispívá k vyššímu výběru daní.

Jaký vývoj na trhu stavebního spoření předpokládáte?

Krize přivedla klienty k tomu, že stále více upřednostňují jistotu zaručeného a bezpečného zhodnocení úspor u stavebního spoření a dlouhodobě fixovanou úrokovou sazbu, kterou nabízejí úvěry ze stavebního spoření.

Základní úroková sazba ČNB se nyní nachází na historicky nejnižší úrovni, takže stavební spoření představuje trvale vysoce atraktivní formu ukládání peněz.

Současně jsme svědky trendu ústupu stoprocentních hypoték a domnívám se, že tento trend odpovědného financování bydlení kombinací vlastního kapitálu a úvěru, který je v zahraničí již zcela běžný, se bude u nás prosazovat stále více.

Pokud si budete chtít pořídit vlastní bydlení, už si bez značné části vlastních finančních prostředků nevystačíte. Na dlouhodobou bezpečnou akumulaci vlastního kapitálu je ideální právě stavební spoření. Spolu s úvěrem ze stavebního spoření tak klient dosáhne na potřebnou akontaci při pořizování vlastního bydlení.

Raiffeisen stavební spořitelna v březnu překonala vlastní úvěrový rekord a i v době krize pokračuje v růstu. Čím jste toho dosáhli?

Naše úvěrová nabídka je rozmanitá a nabízí zajímavé podmínky každému takříkajíc na míru jeho potřebám a možnostem. Mezi spořitelnami jsme v současnosti v růstu objemu úvěrů nejrychlejší. Výsledky za rok 2009 ukázaly meziroční nárůst objemu nově poskytnutých úvěrů téměř 10 procent a Raiffeisen stavební spořitelna se stala dvojkou na trhu.

Výsledky za březen ukazují, že tento dlouhodobý růstový trend pokračuje i nadále.

Lidé se naučili chodit si pro úvěry na bydlení do stavebních spořitelen a Raiffeisen stavební spořitelna je svojí nabídkou přesvědčila. Dlouholetá tradice, špičkové poradenství společně s flexibilním reagováním na vývoj trhu a schopností přicházet jako první se zajímavými novinkami je spolu s výhodnou úvěrovou nabídkou jádrem našeho úspěchu.

Jaké ambice má stavební spořitelna Raiffeisen na českém trhu?

Jsme silnou a důvěryhodnou značkou, a jakožto skuteční profesionálové pokračujeme v rozvoji. Naše cíle jsou ambiciózní a daří se nám je plnit. Chceme rozhodně pokračovat v nastoleném růstovém trendu. Chceme také podporovat v lidech vůli vytvářet si vlastní kapitál, proto se v naší aktuální kampani zaměřujeme na podporu spoření.

Zájemcům nabízíme možnost získat pružnou prémii ve výši až osm tisíc korun. Hodnotu prémie si určí sami výší počátečního vkladu. Vzhledem k vysokému zhodnocení vložených úspor a vazbě stavebního spoření na možnost budoucího výhodného úvěru je tato akční nabídka zajímavá i jako hlavní nástroj spoření pro více členů jedné rodiny.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Zdeňka Líkařová