Stovky lidí chtěly zelené dotace hned první den

Praha – Krajské pobočky Státního fondu životního prostředí začaly ve středu vyřizovat žádosti o dotace na zateplení a výměnu kotlů. Zájemci o státní desetitisíce vzaly úřady útokem.

Státní fond životního prostředí začal symbolicky na Den Země vyřizovat žádosti o dotace na energeticky úsporná opatření pro rodinné a bytové domy z programu Zelená úsporám. Jen letos z něj chce stát domácnostem rozdat až deset miliard korun.

Zatímco dopoledne ministr životního prostředí Martin Bursík spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí Petrem Štěpánkem na brněnském výstavišti slavnostně zahajovali dotační program, pracovníci krajských poboček fondu měli co dělat, aby zvládli nápor zájemců. „Hned ráno se vytvořily dlouhé fronty, ale podařilo se nám je stabilizovat. Zájem lidí o program Zelená úsporám je obrovský, všude přišly stovky lidí,“ řekla mluvčí státního fondu Lenka Brandtová. Přesná čísla o počtu nejrychlejších zájemců však bude mít až ve čtvrtek.

Například zlínskou pobočku Státního fondu životního prostředí jen za dopoledne navštívily desítky lidí. V řadě čekala i Marcela Lorencová ze Zlína-Velíkové. „Informace jsem sháněla už předem. Četla jsem o tom v novinách a radila se s firmou, která se specializuje na střechy a okna,“ podotkla Lorencová. Ve svém rodinném domku vyměňuje okna a zatepluje plášť i střechu. „Doufám, že na dotaci dosáhneme,“ přála si. Kromě ní byli ve frontě i lidé ze Zlína a okolních obcí. Přijeli však také zájemci ze vzdálenějšího Uherského Hradiště.

Zájem byl velký, tvořily se fronty

Kromě krajských poboček praskal pod náporem lidí také informační stánek, který státní fond zřídil na Stavebních veletrzích v Brně. I tam mohli lidé získat formuláře na podání žádosti. Před stánkem se tísnili ve frontách. „Přesná čísla zatím neznáme, informační brožury si ale přišly vyzvednout stovky, ne-li tisíce zájemců,“ uvedla Monika Špačková ze Státního fondu životního prostředí.

Zájemci vzali útokem také nové informační centrum ministerstva, které první návštěvníky přivítalo právě dnes. „Osm minut po otevření tam bylo čtyřicet lidí. Všichni pracovníci jeli na plný plyn. V těchto dnech je program Zelená úsporám prioritní téma, které lidi zajímá nejvíc,“ řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Lidé viděli, že šrotovné na Slovensku došlo během pár dní. Mají proto nejspíš strach, aby se na ně dostalo. Ministr Bursík se je snaží uklidnit. „Peněz je v programu Zelená úsporám dost, deset miliard jen pro letošní rok znamená, že se dostane v průměru na sto tisíc domácností. Proto není nutné stát hned v prvních dnech fronty na pobočkách fondu,“ vyzval Bursík a dodal, že kdo si počká, neprohloupí. „O možnost získat dotaci tím nepřijdou, navíc si ušetří stres i čas čekání na rozhodnutí o přidělení dotace,“ dodal ministr.

Celý článek naleznete http://www.denik.cz/

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Filip Sušanka