Topení elektřinou je nejdražší

Topná sezona začala oficiálně na začátku září. Pomalu ale jistě tak z čím dál většího množství komínů stoupá kouř. Blížící se zima s sebou navíc přináší i otázku čím topit.

Náklady celoročního vytápění se pohybují od třinácti do pětačtyřiceti tisíc korun. Nejlevněji vyjde topení štěpkou. Ta však na českém trhu stále ještě není moc rozšířená. Hlouběji do kapsy musí sáhnout lidé, kteří vytápějí elektřinou za použití přímotopu.

„Topíme hlavně briketami a dřevem. To nám stačí na celou zimu, takže nemusíme dokupovat uhlí. Dřevo si většinou necháme dovézt a pak si ho zpracováváme sami,“ řekl Vojtěch Juřica z Halenkova. S topením dřevem a dřevěnými briketami je podle svých slov spokojený. „Obojí má dobrou výhřevnost,“ dodal Juřica.

Lidé na Valašsku se při shánění topiva nebojí kombinovat. Podle Dalibora Poláška z hovězské společnosti prodávající koks, uhlí nebo dřevěné brikety, je nejčastějším spojením topení právě uhlím, dřevem nebo plynem. Cena černého uhlí se podle něj nijak výrazně nemění.

„O nákup uhlí je pořád stejný zájem. Podobné je to i s jeho cenou. Spotřeba za rok se liší v závislosti na typu domu. Obecně se nákup pohybuje zhruba kolem pěti tun,“ upřesnil Polášek.

Za elektřinu si připlatíme

Levnější variantu k topení plynem, uhlím nebo elektřinou nabízí dřevěné pelety a brikety. U těch se cena ve srovnání s ostatními palivy zvedala v minulosti mírněji, tvrdí jejich prodejce Petr Krabica z Lidečka. „Spalování těchto paliv je navíc ekologičtější a čistější. Svými vlastnostmi se blíží k topení plynem. Spotřeba průměrného rodinného domu je v rozmezí od čtyř do pěti tun,“ upřesnil Krabica.

Nejnákladnějším způsobem jak si zajistit teplo, je elektřina. Právě za tu si domácnosti i firmy budou muset od příštího roku připlatit ještě o něco více. Podle agentury Mediafax průměrná domácnost, tedy bydlící ve třípokojovém bytě, která elektřinou svítí, vaří a používá běžné spotřebiče, zaplatí ročně až o třináct set více. U lidí, kteří elektřinou navíc topí a ohřívají vodu, se náklady zvýší až o sedm tisíc sedm set korun.

Cena za elektřinu se podle Mediafaxu zvedne i kvůli příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů. Ten totiž tvoří část ceny elektrické energie.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz