Topná sezona startuje, kominíci nestačí zvedat telefony

Babí léto − pro někoho nejpěknější období roku. Pro kominíky signál, že v nejbližších dnech a týdnech budou mít práce až nad hlavu.

„Lidí, co si objednávají vyčištění komínů, začíná v posledních dnech rapidně přibývat. V předpovědi počasí už hlásí dost výrazné ochlazení. Tak to si už skoro každý uvědomí, že bude muset spustit plynový kotel, nebo zatopit v kamnech na tuhá paliva. S tím samozřejmě souvisí i kontrola a vyčištění komínu,“ vysvětlili v kominictví Břetislav Kubiš ve Slezské Ostravě a dodali, že v posledních dnech telefon vyzvání daleko častěji.

„Určitě má vliv i ten zákon, co letos nově začal platit a hodně zjednodušeně řečeno stanoví povinnost nechat si zkontrolovat komín minimálně jednou ročně. Lidé se na ten zákon často ptají a odhaduji, že ve srovnání s loňskem přibylo zájemců o vyčištění komína zhruba o pětinu,“ dodala pracovnice kominictví, která přijímá objednávky zákazníků. Za vyčištění jednoho průduchu si v tomto kominictví účtují 430 korun, pokud je průduchů více, cena za vyčištění dalšího už je nižší než osmdesát korun.

Mokré dřevo - rána pro komín

Mírně zvýšený zájem zaznamenávají letos i v dalším ostravském kominictví Konam. „Konec září a říjen je ale vždy období, kdy mají kominíci nejvíce práce. Za kompletní kontrolu spalinové cesty si účtujeme pět set korun. Žádný velký rozdíl ve srovnání s předchozími roky ale letos nevidím. Jsou lidé, kteří se o své domy a komíny starají, na druhé straně je pořád dost těch, kteří nebezpečí podceňují. Nijak nepřeháním, když řeknu, že zhruba každý druhý den čistíme komín, u kterého říci že byl zanedbaný je hodně mírný výraz, “ uvedl Milan Lukáš z kominictví Konam.

Kominík z tohoto kominictví uvedl, že při čištění zaneseného komínu se dost těžko dá zjistit, čím majitel domu topí. „Pořádnou paseku dokáže udělat mokré dřevo, to samé platí i o nekvalitním uhlí. Kominík sice vidí, jak je komín zadehtovaný, ale jestli majitel topí hnědým uhlím, nebo občas spálí v kotli i něco dalšího co tam nepatří, to se dá poznat těžko,“ dodal další zkušený kominík z Ostravy.

Roman Bruss, další ostravský kominík, říká, že po zavedení nového zákona o čištění komínů, zakázek výrazně přibylo. „Lidé volají a ptají se. U některých komínů je poznat, že byly dlouhé roky zanedbávány. V současnosti máme práce opravdu dost a bereme objednávky na vyčištění komínu tak na měsíc dopředu,“ dodal Bruss.

Celý článek naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Břetislav Lapisz