Třetina účtu za vodu proteče toaletou

Za posledních dvacet let spotřeba vody klesla. Každý člověk ji sníží denně o padesát až šedesát litrů. V úsporách budou Češi muset pokračovat – ač cena za kubík vody stoupá, stále ještě nedosáhla hladiny běžné v okolních zemích.

Kohoutek s velmi kvalitní pitnou vodou ústí v Česku do více jak devadesáti procent domácností. V rámci Evropské unie je to vysoký standard.

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Autor: Shutterstock

Jenže než voda dorazí ke spotřebitelům, až pětina se jí poztrácí v zastaralém vodovodním podtrubí. Před dvaceti lety to bylo dokonce celých třicet procent.

„Naši klienti mají v současné době průměrnou spotřebu vody na osobu a den 95–97 litrů,“ konstatuje tisková mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Netají se přesvědčením, že k úsporám vede spotřebitele nejen stoupající cena, ale i vědomí, že voda je dar, kterého je nutné si vážit.

Proč se ceny vody liší?

Za kubík vody, včetně vodného, stočného a DPH, si Středočeské vodárny účtují 68,56 koruny. Severočeská vodárenská společnost, která vodou zásobuje Ústecký a Liberecký kraj, je stejně jako Středočeské vodárny členem skupiny Veolia voda, ale krychlový metr dodává laciněji – za 64,54 Kč. Jak to, že se ceny vody v jednotlivých krajích a městech Česka liší?


Celý článek naleznete zde

Zdroj: http://www.denik.cz/

Autor: Jitka Stuchlíková