Trh s byty opět startuje

Trh s byty v prosinci po několika měsících ožil. Kupují se byty ve starších domech, u novostaveb nárůst poptávky zatím nenastal. Tyto informace vyplývají z posledních průzkumů společnosti MEXX Reality. Zvýšenou poptávku táhl jednoznačně prodej bytů ve starších cihlových domech, které jsou nyní po poklesu jejich ceny o zhruba 20 procent (v průměru za posledních šest měsíců) nejžádanější.

Starší cihlové domy lákají

„U starších bytů v dobrých lokalitách totiž už ve shodě s dalšími odborníky na realitní trh neočekáváme výrazný cenový pokles, ve vybraných lokalitách spíše již ceny budou stagnovat. Prodej těchto bytů se v závěru roku zvýšil ve srovnání s předchozími obdobími téměř o polovinu,“ uvedl obchodní ředitel společnosti MEXX Reality Josef Šinágl. Podle něj je nyní možné na realitním trhu nalézt velmi kvalitní starší byty v dobrých lokalitách.

Novostavby a panel bez velkých změn

Naopak u bytů v novostavbách a u panelových domů se dosud situace tak výrazně nezměnila. „U nových objektů lidé stále spekulují na možný pokles cen. V tomto případě skutečně čekáme, že by ceny u některých objektů měly ještě jít dolů tak, jak developeři budou rozprodávat hotovou výstavbu. Počet prodaných bytových jednotek se nicméně již i díky prvním slevám od developerských firem ustálil,“ doplnil Šinágl. Starší panelové byty podle něj čeká ve většině případů v první polovině příštího roku cenový pokles o 10-15 procent. „Ceny bytů v panelácích již šly v loňském roce dolů zhruba o čtvrtinu, což je velmi výrazné. Počet obchodů v prosinci v tomto segmentu mírně poklesl v řádu jednotek procent,“ doplnil Josef Šinágl. Růst poptávky se zatím podle Josefa Šinágla týká hlavně Prahy a dalších velkých měst.

 

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/