Typy, jak získat doma více místa

Nedostatek místa bývá nejčastější problém, s kterým se doma potýkáme. Jen málokdy se nám podaří situaci vyřešit tak, že se přestěhujeme do tak velkého bytu nebo rodinného domu, kde budeme mít místa opravdu dost. Proto se budeme muset stále znovu a znovu snažit uspořádat vše doma tak, abychom se vešli. Často to bývá obtížné, ale i když dosáhneme cíle, nemáme navždy vyhráno. Stačí, aby se změnila naše rodiná situace a změny si vynutí opět nová řešení. Dobrou zprávou je, že většinou má náš byt ještě řadu skrytých možností.

Nechte si poradit

Ilustrační snímek IKEA

Jak nejlépe zařídit byt, aby nám poskytoval vše potřebné a současně ponechal dostatek prostoru pro pohodlný pocit z volnosti? "Při zařizování bytu bychom měli postupovat s rozmyslem a přemýšlet nad každou činností, jak bychom ji mohli nejlépe vyřešit," vysvětluje ing. arch. Pavel Horský. Zvláště v malých bytech to ale může být obtížnější. Třebaže by se to první pohled mohlo vzhledem k malé rozloze bytu zdát téměř zbytečné, právě zde se skutečně vyplatí nechat si vypracovat řešení od bytového architekta. Jinak se nám snadno může stát, že roh lůžka bude přesahovat do úzkého prostoru, kudy musíme procházet, židle nepůjde zcela odsunout a podobně. Architekt navrhne řešení nejen z hlediska rozmístění předmětů, ale dokáže z nabídky na trhu vybrat vybavení bytu takové, které bude splňovat účelnost, a přitom vyhoví svou velikostí či flexibilitou. Úsporu prostoru a výhodnější řešení dokáže často nalézt i na místech, nad kterými bychom asi ani nepřemýšleli. Co třeba nahradit klasické křídlové dveře posuvnými?

Řešení na míru

Malé byty se staly pro řadu výrobců nábytku i dalšího vybavení doslova výzvou. Kromě nápaditých řešení je typické především skladebné uspořádání. Volně spojené moduly ve většině případů umožňují řadu verzí, a tak není problém o několik let později studentský pokoj přeměnit na obývací pokoj pro mladé manžele, případně na dětský pokoj pro školáka. Maximální úspora místa je zaručena dokonale promyšlenými díly, které nenechávají ani kousek prostoru nazbyt.
Typickým rysem těchto sestav bývá atypické umístění postelí, pod kterými se zpravidla nacházejí skříňky, pracovní kouty, nebo ještě jedno lůžko. Bez problémů můžeme s tímto řešením počítat v bytech s vysokými stopy, ale ani v panelácích nejsme bez šance, jen budeme muset pečlivěji vybírat. Zde bychom měli postupovat opačně - začínat u stropu, od kterého odečteme nezbytnou výšku, aby se na horním lůžku mohl člověk pohodlně posadit. Zbylé centimetry směrem k zemi pak již můžeme využít podle našich potřeb. určitě zde však ale nemůžeme počítat s podchozí výškou, ale přesto můžeme prostor dobře využít. Nejčastěji zde opět bývá pracovní kout, úložný prostor a podobně.
Další, poměrně častou verzí je zvýšené pódium v části místnosti. Nahoře je umístěn pracovní stůl a židle, případně skříňky, nebo zde může být jen prostor s příjemným sezením… Pod pódiem se skrývá postel. Je opatřena kvalitními pojezdy, takže není problém každý večer a ráno lůžko vyvézt a opět uklidit. Alternativou je pódium s úložným prostorem, případně nízkými skříňkami.

Kam s nimi?

Žádná z našich běžných domácích činností se neobjede bez odpovídajícího životního prostoru. Doma bychom se měli cítit v pohodě a pohodlně, proto bychom se měli pokusit byt vyřešit tak, aby nám v rámci možností poskytoval maximum místa. Druhým úkolem který musíme v rámci účelného bydlení vyřešit, je dostatek úložných prostor. "Úložný prostor bychom neměli "drobit" do jednotlivých skříní, skříněk a podobně. Tak se nám snadno může stát, že budeme mít mít byt přeplněný nábytkem a přesto budeme mít pocit, že věci nemáme kam dávat. Na vině bude nepraktičnost, s jakou jsme postupovali. Nejvhodnější je, si hned při zařizování nebo při rekonstrukci bytu vytypovat místa, kam umístíme vestavné skříně na míru. Výrobci je nabízejí včetně obsáhlého vnitřního vybavení, takže je možné je navrhnout skutečně tak, aby maximálně řešily vaše potřeby a přitom využily každý centimetr místa. Vestavby mají ještě jednu přednost - tím, že zabírají celou plochu a jakoby s ní splývají, navozují dojem, že v místnosti vlastně žádný nábytek není. Navíc nebrání procházení, otevírání dveří a podobně," doplňuje architekt. Ideálními místy pro vestavné úložné plochy jsou ložnice a předsíně.

Ušetří prostor
  • Kromě podlahové plochy se snažme maximálně využít i stěny - moderní a praktické jsou závěsné skříňky a police
  • Hledejme maximálně účelné vybavení - skládací, stohovatelné, přenosné, skladebné, rozšiřitelné, nafukovací
  • V malém bytě se vyplatí přizvat na pomoc bytového architekta - dokáže vám nabídnout řešení
  • Se snahou o úsporu místa se nesnižujme ke kompromisům
  • V malých bytech, kde je nutné hospodařit s každým centimetrem, bývá často jediným řešením zakázková výroba vybavení
  • Úložný prostor navrhujte tak, aby bylo možné celé místo beze zbytku využít
  • V obývacím pokoji, kde rodina pobývá nejčastěji dohromady, umístíme jen několik solitérních kusů nábytku, případně odlehčenou sestavu skladebného nábytku, a tak se snažíme získat co nejvíce volného prostoru.
  • V malém prostoru se osvědčí nahrazení křídlových dveří posuvnými

Zdroj: http://www.trendybydleni.cz/