Úklid budoucnosti patří robotickým vysavačům

Nenáviděné vysávání či vytírání podlahy už bude za pár let možná příjemnou kratochvílí. I do českých domácností se totiž přistěhovali roboti.

Elektrický robot, který sám vysaje a zase se uklidí? Žádné sci-fi z Hvězdných válek. Elektrické „kolečko“, které bude uklízet za vás, si můžete pořídit i vy. Stojí o něco více než obyčejný vysavač. Odpadá vám ale práce s kabely, smotáváním hadic a uklízením do skříně. Uklízí, i když nejste doma, a ovládat ho můžete i pomocí dálkového ovladače.

Na jakém principu funguje?

Robot komunikuje s virtuálními majáky pomocí radiových vln a infračervených paprsků, pro lidské oko neviditelných. Se základnou a virtuální zdí se domlouvá pouze pomocí IR paprsků. Dálkový ovladač funguje prostřednictvím radiových vln, a je tedy možné robota ovládat i bez přímé viditelnosti a zapnout ho třeba i přes zeď v druhé místnosti. Samozřejmě je díky tomu i snazší ovládání, protože na robota nemusíte mířit.

Robot se sám dobije – najde si dobíjecí základnu, kterou mu umístíte na zem, a když potřebuje „štávu“, sám se připojí. Testovali jsme v redakci robot Roomba od firmy irobot, a tak vám můžeme sdělit, jak tyto modely fungují.

Pokud se Roomba rozhodne, že se potřebuje nabít, že dokončila úklid, nebo pokud jí dá uživatel pokyn tlačítkem Dock, přepne se do dokovacího (parkovacího) režimu. Nabíjecí základna vysílá kužel infračervených paprsků.

Jestliže Roomba v parkovacím režimu spatří tento kužel infračervených paprsků, začne měřit jejich intenzitu, a tím zjišťovat přesnou polohu základny. Posléze zpomalí a opatrně na ni najede. Pokud nevidí kužel infračervených paprsků, věnuje se dále úklidu a hledá základnu. K nalezení základny umí využít virtuální majáky.

Základnu je vhodné umístit do rohu či na jiné přehledné místo, ale není to nutností. Roomba si základnu najde i tak. Je schopna přejet práh či jakýkoliv jiný předmět vysoký nejvíce jeden a půl centimetru.

Doba nabíjení je poměrně dlouhá – když je Roomba zcela vybitá, potřebuje k plnému nabití 16 hodin. V robotickém vysavači je baterie z NiMh – nikl metal hydridu. Její výdrž je minimálně 500 cyklů, což jsou v běžném provozu dva až čtyři roky.

Pro dobré fungování baterie je důležité ji na začátku dobře naformátovat – tedy nechat úplně vybít a pak zase kompletně nabít. Takto naformátovaná baterie má dobře nastavené minimum a maximum a je plně využívána její kapacita. Baterie NiMh je výborný typ baterie, avšak striktně vyžaduje být stále pod napětím. NiMh má totiž určitou úroveň samovybíjení, což je pro tento typ baterie přirozené.

Baterie má však i své přednosti. Například je schopna dodávat dostatečně stabilní proud pro provoz robota.

A jak robotické vysavače vysávají?

Můžeme zasvěceně mluvit jen o Roombě, ale parametry výrobců jsou podobné. Sací výkon je 30 W. Není však příliš důležitý, protože hlavní síla Roomby spočívá v patentovaném systému proti sobě rotujících kartáčů, které se točí rozdílnou rychlostí (1000 a 1600 otáček za minutu), a tím sbírají všechny nečistoty.

Kartáče jsou navíc účinnější než běžný způsob vysávání, protože podklad kartáčují a klepají, a tím vyčesávají chlupy a víří prach, který je vysáván sací lištou a filtrován přes filtr z mikrovláken. Sací výkon je tedy pouze doplňkem v systému úklidu a slouží ke sbírání prachu, roztočů a alergenů, tedy drobného smetí.

(...)

Celý článek naleznete zde...

Autor: denik.cz

Zdroj: www.denik.cz