Určí výši činží až cenové mapy?

Dosud platil za činži tři tisíce korun měsíčně. Po deregulaci nájmů, k níž došlo na Prostějovsku k 1.1.2011, má vydat trojnásobek.

Zdá se, že tak razantní navýšení je v těchto dnes pouhá fikce. Potvrzují to slova Jitky Chytilové, předsedkyně prostějovské pobočky Sdružení obrany nájemníků sídlící v Kostelecké ulici. „Zatím jsme s podobným případem nesetkali. Lidé se nás chodí ptát především na obecné otázky týkající se deregulace činží, k níž došlo s počátkem letošního roku,“ uvedla Chytilová.

Zdůrazňuje, že pokud bude chtít majitel domu nájemníkovi činži zvýšit, musí s tím obyvatelé souhlasit. „Jestliže nájemník návrh majitele domu odmítne a ten bude na stanovené výši nájemného trvat, nezbude vlastníkovi nemovitosti, než se obrátit se žalobou na soud,“ přiblížila Jitka Chytilová. Podotkla, že pomůckou v rozhodování soudu mají být cenové mapy.

Ty určí odpovídající výši nájmu v jednotlivých městech. „Vím, že Prostějov tyto mapy dosud zpracované nemá. Kdo se o jejich zpracování postará a jak budou vypadat, to netuším,“ vyjádřila se předsedkyně prostějovského sdružení nájemníků.

Co určí výši nájmů

Veřejnou zakázku na zhotovitele cenových map vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj. Jde o akci v hodnotě 1,9 milionu korun. Projekt by měl trvat do poloviny roku 2012. „Cenová mapa bude objektivním souborem dat o výši nájemních smluv uzavřených po prvním lednu letošního roku. V žádném případě nebude nahrazovat regulaci a nebude zvýhodňovat ani jednu ze stran. Bude pouze informačním vodítkem pro nájemníky a majitele o tom, jakých cen je možné dosáhnout v daném místě a čase,“ nechal se slyšet Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj.

Těžko předpokládat, že za necelé dva miliony korun projdou odhadci každý ze stovek tisíc bytů v činžovních domech České republiky. „Výše nájmu se nemůže odvíjet jen od toho, ve kterém městě činžák leží. Musí zohlednit stav nemovitosti, jeho místností a sociální zázemí a výbavu bytu,“ upozorňuje Chytilová. Zdůrazňuje, že dřívější bytové kategorie právě tyto záležitosti řešily. Ptá se, co udělá za nepřehledné situace po deregulaci pro ochranu zájmů usedlíků prostějovská radnice.

„Nájmy v městských bytech jsme k počátku letošního roku nezvýšili a myslím si, že k růstu činží nedojde ani v privátní sféře. Ta se totiž v této oblasti přizpůsobuje našim rozhodnutím,“ reagovala prostějovská místostarostka Alena Rašková, která má v Prostějově na starosti bytovou politiku. Město Prostějov vlastní 1326 bytů. Smluvní nájemné v nich činí 51,42 koruny za metr čtvereční plochy.

Dřívější regulované nájemné skončilo na ceně 47 korun za metr čtvereční. Stejnou sumu platí i občané žijící v domech s pečovatelskou službou vyjma těch stojících v Kostelecké a Brněnské ulici. Tamní klienti dávají za činži 40 korun za metr čtvereční.

„Nejlevnější nájemné mají lidé bydlící v městském pavlačovém domě v Jezdecké ulici. Činí šestadvacet korun za metr čtvereční bytové plochy,“ zmínila se Marie Hájková, ředitelka Domovní správy Prostějov.

Místostarostka Alena Rašková informuje, že se radní otázkou zvyšování nájmů v městských bytech v roce 2011 nyní nezabývají.

Více informací naleznete zde...

Zdroj: www.denik.cz

Autor: Radim Havlík